Gjendet flutura 400-vjeçare në faqet e një libri antik

Një flutur që mund të jetë 400 vjeçare është zbuluar midis faqeve të një libri antik në Universitetin e Kembrixhit.

Ajo u gjet në një kopje të librit të hershëm të insekteve në Angli.

Flutura mund të jetë po aq e vjetër sa vetë vëllimi, sipas ekspertëve nga Universiteti i Kembrixhit, që e ruan librin në koleksionin e tij që nga viti 1996.

Kolegji Trinity tha se flutura 'është aq e gjallë sa dita kur u shtyp mes faqeve të librit'

Zbulimi u bë nga kryetarja e bibliotekës së Trinity Hall, Jenni Lecky-Thompson.

Është relativisht e zakonshme të gjesh ekzemplarë botanikë brenda librave të vjetër, por e pazakontë të gjesh një ekzemplar insekti.

Kam diskutuar me ekspertë të librave të rrallë dhe ata mendojnë se ka shumë të ngjarë që flutura të ketë qenë brenda librit për shekuj me radhë.”, tha ajo.

Flutura e ruajtur mrekullisht mendohet të jetë përafërsisht e vjetër sa vëllimi, sipas arkivoleve në Trinity Hall, Universiteti i Kembrixhit ku u zbulua

Bibliotekarja kryesore Jenni Lecky-Thompson bëri zbulimin në titullin e quajtur Teatri i Insekteve

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi