Erdogan mesazh nga Greqia: Dy popujt duhet të jetojnë në paqe!

Presidenti turk, Erdogan në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin grek, Mitsotakis. Gjatë fjalës së tij, Erdogan theksoi se dy vendet po ecin në një monopat më paqësor.

“Marrëdhëniet tona bilaterale kanë patur luhatje. Dy popujt duhet të jetojnë në paqe. Bisedimet u zhvilluan në klimë produktive”, tha Erdogan. Ndërkohë Mitsotakis i ka uruar mirëseardhjen Erdogan duke theksuar se qëllimi i dy vendeve është kërkimi i roleve të reja në marrëdhëniet bilaterale.

Jemi përballur me sfida të paprecedentë që nuk njohin kufij, pandemi, luftë që shkaktoi kriza por edhe katastrofa. Në të njëjtën kohë ekzistojnë dhe kriza rajonale. Marrëdhëniet tona dypalëshe kanë patur luhatje që në disa momente kërcënuan ashpër sigurinë dhe paqen në Mesdheun Lindor. Tepër i rëndësishëm fakti që dy muajt e fundit dy vendet ecin në monopat paqësor. Greqia dhe Turqia duhet të jetojmë në paqe. Dhe divergjencat duhen vendosur në urë të tillë që të mos shkaktojnë tension e kriza. Nga takimi në Vilnus vendosëm të kapim nga fillimi kontaktet tona. Sot vlerësuam përpjekje të përbashkëta në marrëveshje të reja në tregti, energji, edukimin, atletikën, teknologjinë, turizmin, fuqizimin e marrëdhënieve ekonomike.”, tha ai.

Mitsotakiss ka theksuar se kur kushtet të jenë pjekur mjaftueshëm do të diskutojnë edhe çështjen e shelfit detar. Gjithashtu ka theksuar se do të vizitojë Turqinë në pranverë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi