Elementët tregues të përgjegjshmërisë

Titulli: Elementët tregues të përgjegjshmërisë
Autor: Muhamed Ratib Nabulsi
Përkthyes nga arabishtja: Nasuf Hoxha
Redaktor: Hasan Baftijari
Redaktor gjuhësor: Ermira Pashaj
Korrektor: Agim Abazi
Faqosja: Furkan ISM
Kopertina: Jusuf Saliu
Shtypi: Furkan Print – Shkup
Botues: Sh. B. Furkan ISM

Boshti i njohjes është shkak për boshtin e sjelljes, kurse boshti i së bukurës vjen si rezultat i boshtit të sjelljes. Njihesh me Zotin, i bindesh Atij dhe si rezultat, me afrimin drejt Tij, lumturohesh në dunja dhe në ahiret. Nëse njeriu arrin një sukses ekonomik dhe bëhet nga njerëzit më të pasur, përsëri brenda vetes do të giejë një boshllëk që nuk e mbush dot pasuria.

Edhe sikur të ngrihet në postet më ta larta të pushtetit, përsëri brenda vetes do të gjejë një boshilëk që nuk e mbush dot pushteti. Edhe nëse gëzon treguesit më të lartë të shëndetit, përsëri brenda vetes do të gjejë një boshllëk që nuk e mbush dot shëndeti. Edhe nëse ka pasues dhe ndjekës të shumtë,përsëri brenda vetes do të gjejë një boshllëk që nuk e mbushin dot ndjekësit dhe pasuesit. Brenda veteve tona ekziston një boshilëk që nuk e mbush dot asgjë tjetër përvec besimit në Zot dhe bindjes ndajTij. Kjo është fitra, natyra e pastër me të cilën e ka krijuar Zoti njeriun. Nëse njohja arrin në zemër, gjendja e saj ndryshon. Nëse Ndryshon gjendja e zemrës, ndryshojnë dhe veprat e giymtyrëve, sepse veprat janë pasojë e përjetimit, përjetimi është pasojë e njohjes, njohja është pasojë e meditimit dhe meditimi është paasojë e përkujtimit. Përkujtim, meditim, njohuri, perjetim, punë dhe më pas Xhenet.

MUND TA POROSISNI NË :www.islamshop.ch , www.fri.swiss/ ose ne numrin e telefonit :+41 79 469 50 36

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kosovë : Në Klinikën Infektive 111 raste me koronavirus, katër në gjendje kritike

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) sot janë të shtrirë 111 raste me Covid-19 pozitiv. 66 raste janë duke u trajtuar...

Daçiç: SHBA-të mbështesin dialogun Beograd-Prishtinë

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, ka deklaruar se SHBA-të nuk kanë zgjidhje të re për Kosovën, por se kanë ndryshuar...

Cili është Sekretari i i ri amerikan i Mbrojtjes?

Këtë muaj, një drejtues i ri mori frenat e Pentagonit. Por kush është Patrick Shanahan, që ushtron detyrën e Sekretarit të Mbrojtjes dhe si...

Së fundi

Meta për Kodin Zgjedhor: Presidenti i ka sytë nga populli, në cdo rast është i qartë dhe ka shumë zgjidhje që …

Në konferencën për mediat, Presidenti i Republikës Ilir Meta iu përgjigj interesit të medias lidhur me deklaratat e kryeministrit Rama për të kaluar të...

Nga sot ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi “Shqiponja”. Ja si do të devijohet trafiku

Duke nisur nga sot qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë do të ndalohet. Shkak janë bërë punimet për ndërtimin e Unazës së...

Ruçi uron kryeparlamentarin austriak Sobotka me rastin e Festës Kombëtare: Mirënjohje Austrisë, avokates së integrimit europian të Shqipërisë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër urimi Kryetarit të Këshillit Kombëtar të Austrisë, Wolfgang Sobotka, me rastin e Festës Kombëtare. “Është...