Edhe Graubunden teston autobusët pa shofer

Kantoni i Graubünden po teston me kompaninë zvicerane “Postbus” në Zvicër autobusët pa shofer. Të mërkurën dhe të enjten e kësaj jave testimi është planifikuar në rrugën nga Maienfeld në Rofels të rrethit në fshatin Heidi.

Si një sfidë teknike për autobusët pa shofer duhet të jetë rruga e ngushtë me kthesa, siç shkroi Postauto. Nëse dhe kur do të lëviz autobusi është ende e hapu.

Në Maienfeld, popullata mund të mësojë të premten e ardhshme, pasi shkon në një autobus pa shofer. Për arsye sigurie, një shoqërim është i pamundur në autobusin gjatë eksperimentit. Autobusi mund ta ndalet në çdo kohë.

Në Sion, testi ka filluar që nga qershori 2016. 32’000 pasagjerë do të transportonin dy anijet atje dhe mbulonin një total prej 8000 kilometrash, kështu që Posta e Zvicrës do të ishte.

Autobusët do të qarkullojnë për 1.5 kilometra nëpër qytetin e vjetër.

Përveç dy autobusët në Valais, ka një të tillë në Bernë dhe i katërti në Lyon. Autobusët në Bernë dhe Lyon janë për qëllime testimi./Albinfo.ch/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi