E pazakontë/ Shkencëtarët zbulojnë pemën e çuditshme, prodhon helm njëlloj si i merimangës

Një grup studiuesish nga Universiteti i Queenslandit në Australi kanë zbuluar një lloj helmi, i ngjashëm me atë të merimangave vdekjeprurëse.

Sipas tyre, kjo substancë toksike prodhohet nga disa lloje bimësh të quajtura Gympie-Gympie, që gjenden gjerësisht në pjesën jugore të Australisë.

Këto pemë i kanë gjethet të mbuluara me qime të imëta, të ngjashme me gjilpërat dhe dihet se shkaktojnë dhimbje ekstreme, që zgjasin gjatë.

Ndryshe nga vitet e tjera, kur janë zbuluar lloje të ndryshme merimangash dhe gjarpërinjsh helmues, këtë herë kjo pemë, i ka çuditur vërtetë shkencëtarët.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi