Covid-19/ Rastet e Austrisë shënojnë rekord të ri, provincat përgatisin bllokim të plotë. Gjermania ‘në emergjencë’

Infeksionet e përditshme të koronavirusit të Austrisë shënuan një rekord të ri të enjten pasi provincat më të goditura filluan të planifikonin një bllokim të plotë dhe presioni ndaj qeverisë u rrit për të bërë të njëjtën gjë në nivel kombëtar, në vend të bllokimit aktual për të pavaksinuarit , raporton Reuters.

Rreth 66% e popullsisë së Austrisë është plotësisht e vaksinuar, një nga normat më të ulëta në Evropën Perëndimore . Infeksionet e saj janë ndër më të lartat në kontinent, me një incidencë shtatëditore prej 971 për 100,000 njerëz.

Me fillimin e motit më të ftohtë me afrimin e dimrit, rastet janë rritur në të gjithë Evropën , duke i shtyrë qeveritë të konsiderojnë rivendosjen e bllokimeve jopopullore.

Saksonia , e cila ka shkallën më të ulët të vaksinimit dhe shkallën më të lartë të infeksionit në Gjermani, po shqyrton masa të tilla si mbyllja e teatrove, koncerteve dhe lojërave të futbollit për publikun dhe mbyllja e bareve dhe diskove.

Rajoni lindor, ku infeksionet ditore janë rritur 14 herë muajin e kaluar, është një bastion i partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD), e cila strehon shumë skeptikë ndaj vaksinave që i janë bashkuar protestave kundër bllokimit.

Një sondazh i Forsa i publikuar në fillim të këtij muaji zbuloi se gjysma e të anketuarve të pavaksinuar në Gjermani kishin votuar për populisten e djathtë AfD në zgjedhjet e fundit federale.

“Ky koalicion është gati të imponojë tani një ndërpreje të valës,” tha kreu i Saksonisë, Michael Kretschmer , para parlamentit kombëtar, sipas Bild. Specifikat do të përcaktohen këtë javë, tha ai.

Njoftimi vjen në të njëjtën javë që Austria vendosi një bllokim për të pavaksinuarit . Kretschmer tha se ai nuk besonte se shënjestrimi i vetëm të pavaksinuarve ishte i mjaftueshëm. Udhëheqësit federalë dhe rajonalë gjermanë më vonë të enjten do të diskutojnë masat mbarëkombëtare për të trajtuar pandeminë pasi rastet vazhdojnë të arrijnë nivele të reja rekord, megjithëse shkalla e rritjes po ngadalësohet pak. Vala e fundit e koronavirusit të Evropës vjen në një kohë të vështirë në Gjermani me kancelaren, Angela Merkel , duke vepruar në një kapacitet kujdestar, ndërsa tre parti të tjera negociojnë për të formuar një qeveri të re pas zgjedhjeve jopërfundimtare të shtatorit. Këto tre parti miratuan një ligj që autorizonte një paketë masash për të trajtuar pandeminë përmes Bundestagut më herët të enjten. Të premten, ligji, i cili është krijuar për të hyrë në fuqi me skadimin e kompetencave emergjente, shkon në Bundesrat.

Ligji do të shtrëngojë disa masa aktualisht në fuqi, duke i detyruar njerëzit të tregojnë prova të vaksinimit ose shërimit ose një test negativ Covid në transportin publik dhe në punë, përveç mbajtjes së maskave për fytyrën. Ai gjithashtu do t’u sigurojë shteteve një kuti mjetesh të masave të tjera në varësi të ashpërsisë së shpërthimit të tyre, me shkallë të infeksionit aktualisht shumë më të larta në Gjermaninë lindore dhe jugore.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi