KATEGORIA

SOCIALE

Milisekonda emocionesh në përjetësi! Fotografia si botë aventurash

Nga Antea Kushti Vetëm mbrëmë po shikoja fotot e ruajtura në “dosjet e shumta” në kompjuterin tim. E më pas telefonin tim, megabyte të shumta...

Makinat që drejtojnë veten, udhëtimi më i sigurt për njeriun

Njihen si makina autonome, pa shofer, robotike ose makinat që drejtojnë veten. Sido që të jetë, ngadalë ato po bëhen pjesë e realitetit. Ndonëse...

Ariu polar kalon 1.500 kilometra në kërkim të ushqimit

Moskē Një ari polar i uritur dhe i dobët u shfaq në qytetin verior Norilsk të Rusisë, duke shkaktuar një emocion midis rusëve lokalë dhe...

SHBA bllokon në youtube videot pronaziste

Kompania YouTube bëri të ditur se do të heqë nga rrjeti i saj të gjitha përmbajtjet që mohojnë Holokaustin dhe ngjarjet e tjera të...

Starton misioni i dytë indian në Hënë

Misioni indian në Hënë, i quajtur ”Chandrayaan-2” do të niset më 15 korrik, njoftoi Agjencia Hapësinore e Indisë. Projekti është misioni i dytë në Hënë...

15 vendet që kanë ekzistuar 100 vite më parë, por tani janë zhdukur

Nga rënia e perandorive të lashta në riemërimin e vendeve ekzotike, harta e botës duket shumë e ndryshme nga ajo që ishte një shekull...

Një “Bugatti Chiron”, i tëri me “Lego”, prezantohet në Danimarkë

Pas 8 muajsh projektim dhe 13.438 orësh punë, Bugatti Chiron e ndërtuar me “Lego”, me madhësi normale dhe funksionale në përsosmëri, ka mbërritur në...

NASA: Rreziku i meteorëve, serioz. Plani i mbrojtjes me 5 pika

Edhe pse asteroidët që mund të shkaktojnë dëme të rënda ose edhe ta shkatërrojnë tokën janë të rrallë, ata janë një mundësi reale, dhe...

Lumturia e leopardit kur sheh dëborën

Ky leopard i bukur shfaqet shumë i lumtur kur ‘takohet’ me borën në shtetin amerikan të Montanës. Fotograf Ron Conigilaro, 47 vjeç, nga Detroiti, Michigan,...

Shtëpi në Mars? NASA shpall tri dizajnet pretendente

E keni menduar ndonjëherë si mund të jetë një shtëpi në Mars? NASA shkoi më larg sesa mendimi, duke hedhur një tjetër hap drejt...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img