KATEGORIA

SHËNDETËSI

Soda e bukës dhe përfitimet shëndetësore të saj

Një ndër përbërësit më të nënvlerësuar dhe që njerëzit mendojnë se përdorimi i saj i vetëm është në kuzhinë është soda e bukës. Soda...

Pini ujë limoni çdo ditë, por mos bëni të njëjtin gabim që bëjnë miliona të tjerë

Miliona njerëz në mbarë botën pijnë një gotë ujë limoni çdo mëngjes. Kjo rutinë i dobishëm mbron në mënyrë efektive kundër sëmundjeve të ndryshme dhe...

Cilat janë përfitimet shëndetësore të ftoit?

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë por, nga të dhënat e deritanishme të shkencës del në...

Ushqim tradicional turk, i lehtë për përgatitje dhe shumë i shijshëm

Këtë ushqim mund ta gatuani duke i blerë gjërat e nevojshme në treg, ose edhe me pasta në shtëpi. Nga të dyja mënyrat, ushqimi del...

Pse duhet të konsumoni djathin, cilat sëmundje i lufton?

Ngrënia e porcioneve të vogla të djathit në baza ditore mund t’i zvogëlojë shanset e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës apo sulmeve të trurit. Pra,...

Këto pije ju ndihmojnë të jetoni më gjatë

Niseni ditën me një nga këto lëngje që t’ju shkojë dita mbarë dhe të jetoni më gjatë. Çaj – Një studim i publikuar në revistën...

Dobitë e frutave të thatë në shëndetin tonë

Zgjedhja e frutave të thata, e cila konsumohet më shumë në dimër, është me të vërtetë e ndryshme. Por sa janë me të vërtetë...

Ja si t’i mbrojmë sytë nga kompjuteri e telefoni

Si të mos mjaftonin kompjuterët, tani syve u është shtuar edhe një armik tjetër, “smartphone”-t dhe ‘iPad’-t, që na detyrojnë të qëndrojnë shumë kohë...

Ja se çfarë do të ju ndodhë nëse hani 4 thelpinj hudhra çdo ditë

Ideja e të ngrënit hudhra mund të mos ju entuziasmojë aspak, sidomos kur sillni ndërmend aromën e tyre karakteristike. Por, kur bëhet fjalë për shëndetin...

Përfitimet shëndetësore të vezëve

Vezët njihen si një nga ushqimet më të fitimprurëse për shëndetin e njeriut. Konsumimi i tyre si përbërës i shumë ushqimeve, por edhe të vetme,...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img