KATEGORIA

SHËNDETËSI

Pse Alergjikët Rrezikohen nga Sëmundjet e Zemrës

Të dhënat e studimit të cilit AgroWeb.org i referohet, tregoi për një lidhje mes alergjive dhe rrezikut të të sëmundjeve karidovaskulare. Në këtë artikull do...

Vitaminat dhe Mineralet më të Rëndesishme për Trupin Gjatë Plakjes

Me kalimin e moshës, ju mund të humbisni më shumë vitamina dhe minerale nga sa merrni me anë të ushqimit. Siç mund ta dini tashmë,...

Farat e Susamit – Përfitimet e Mëdha për Shëndet të Mirë

Fara e susamit është një nga farat vajore më të lashta në mbarë rruzullin tokësor. Vlerat e këtyre farave përmenden në shkrimet e shenjta të...

Kumbullat e Thata – Vetitë e Forta për Rigjenerimin e Kockave

Ngrënia çdo ditë e kumbullave të thata ndihmon në parandalimin e rënies së dendësisë kockore. Sipas disa studimeve shkencore të kohëve të fundit, të cilave...

Llojet e Pagjumësisë – Cilat Janë dhe si t’i Dalloni

Pagjumësia është një çrregullim që manifestohet në mënyra të ndryshme. Vështirësia në të fjetur është vetëm një prej tyre. Ka njerëz që nuk i zë gjumi...

Efektet Anësore të Shafranit të Indisë të Cilat Duhet t’i Dini

Shafrani i Indisë përdoret  shpesh si një kurë medicinale që mund të ndihmojë me gjithçka. Studimet kanë lidhur përbërësin e tij aktiv, kurkuminën, me lehtësimin...

Cila është Lidhja mes Tiroides dhe Kolesterolit

Kolesteroli, është kryefjala e një lumi artikujsh e këshillash mjekësore për shëndetin e zemrës, por ekspertët sqarojnë se kolesteroli nuk është domosdoshmërisht i keq. Pikë...

Hipokondria – Frika e të Pasurit një Sëmundje Serioze

Ekspertët besojnë se 2 deri në 5 përqind e popullatës globale vuan nga hipokondria, frika e të pasurit një sëmundje të rëndë dhe serioze. Njerëz...

Si të Kuptoni Nëse Vuani nga Mungesa e Magnezit – Shenjat që Jep Trupi

Magnezi është një nga mineralet më të rëndësishme për shëndetin e njeriut. Ai praktikisht mbështet funksionin e çdo organi dhe sistemi në trup. Magnezi përfshihet në...

Hirra – Efektet e Mrekullueshme për Organizmin

Hirra njëkohësisht nuk përmban gluten dhe mund të përdoret edhe nga ata që janë intolerantë. Më kujtohet si tani mërzitja që pësonte nona ime, kur...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img