KATEGORIA

LIVESTYLE

PO HESHT! Nga: Luan Sheshi

Po hesht... Ndonëse,nata truallit ka rënë, e ku kukuvajkat,kudo dëgjohen, leshterikët,gjithçka e kanë zënë, tavanët,me lakuriq' po mbulohen... Po hesht... Ndonëse,agimi po më duket larg, e si lajmëtar mëngjesi,zbret frika, e strukur,urrejtja...

BRENDA VEHTES! Nga: Luan Sheshi

Brenda vehtes,si Uragan, hyn,del,çdo ditë tek mua, kohën ikur,mbi sup mban, me zbaticën,prap larguar... Përsëri,troket në derë, mes dallgësh,zemëruar, ulur,shtrirë,mbi minder, nëpër vite,duke kalëruar... Kalëruar,brenda meje, i pafat,fushës së hapur, s'është çast,i kësaj beteje, thellësisë,qëndron...

Në Shkup fillon Festivali i filmit europian “Cinedays”

Në periudhën mes 8 dhe 18 nëntorit, në organizim të Qendrës Kulturore Rinore, Shkupi do të jetë nikoqir i festivalit më të madh të...

SËRISHT ERDHËN! Nga: Luan Sheshi

Sërisht erdhi,reja e shiu, dita e mugët,psherëtin, lart në male,dhe bariu, nis të mbledhë,bagëtinë... Shi i imët,rënë mbi stan, pak më vonë,fjolla bore, dhia,kecin,gjoksit mban, dhe kudo,e mer përdore... Edhe dhelpra,pas nuk...

Lypsari! Nga: Katiola Karoli

Pērbaltur nē rrugët e jetēs zvarritesh Si hije e rivrarē e shpirtit tēnd Pa patur frikēn e një të nesērme Me dorēn shtrirē në të njējtin vend. Mes...

SHTËPIJA E KARKALECIT! Një fabul nga Luan Sheshi

Karkaleci shpejt dikur, për kufij vendosi ca gur... Tokën ndau me të tjerë, e rretho,i vuri dhe derë... Hidh,prit,në vend nuk rri, ngriti murë,e bëri shtëpi... Dhoma bërë tre me...

NË ARRATI…! Nga: Luan Sheshi

NË ARRATI... Në arrati,mendjet hapur, duke ndjekur njëra-tjetrën, të nesërmen duke e kapur, lënë të shkuarën tej në letër... Në arrati,dergjur e sotmja, mes rutine duke bredhur, larg në varr fshehur...

Performatizëm, 5 Nga: Durim Çaça

Kasolle peshkatarësh buz’ detit me shkulm sa të çuditshme, të varfra, delikate me ëmbëlsin’ e mjegullt e fatin e turbullt e syt’ e qartë të vajzës që...

MBI SIRTAR…! Nga: Luan Sheshi

MBI SIRTAR... Asnjë gërmë,nën dhëmbë, mërmëris e asnjë s'më del, si lugat,qëndroj në këmbë, mbi sirtar,mendja më ngel... Mbi sirtar,veç një moment, shkritë i tëri,fletësh harruar, myshku i kohës,zënë vend, muaj dhe...

Organizohet promovimi i librit të Hasan Korbi “Puthja e Petaleve”

Në një ambinet miqësor dhe midis Intelektualësh u organizua sot promovimi i Librit "Puthja e Petaleve" i shkrimtarit Hasan Korbi. Në një sallë të mbushur...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img