KATEGORIA

ZVICER

Zvicra rrit normat e interesit në mes të krizës bankare

Banka Qendrore Zvicerane rriti normën e saj të interesit me 50 pikë bazë në 1,5 për qind të enjten mes shqetësimeve që janë shfaqur...

ZYRIH – Çmimi i aksioneve të bankës zvicerane UBS bie me 13,5 për qind

Çmimi i aksioneve të bankës zvicerane UBS shënoi rënie me rreth 13,5 për qind pas blerjes së rivalit të saj Credit Suisse, e cila...

Zvicër: Gripi i shpendëve, rrezik të kthehet në epidemi

Në këtë periudhë të vitit është shtuar numri i rasteve të gripit të shpendëve tek shpendët në Zvicër. Nga Zyra Federale e Sigurisë Ushqimore dhe...

ZYRIH – Banka Qendrore e Zvicrës shënon humbje prej 141,5 miliardë dollarësh në 2022

Banka Qendrore e Zvicrës (SNB) shënoi humbje prej 132,5 miliardë franga zvicerane (141,5 miliardë dollarësh) sipas të dhënave përfundimtare vitin e kaluar për shkak...

MYNIH – Apple investon 1 miliard dollarë të tjerë në qendrën e prodhimit të çipave

Gjiganti “Apple” do të investojë një miliard euro shtesë (1.06 miliardë dollarë) në Qendrën e saj Evropiane për Dizajn të Çipeve në selinë e...

Zvicra përgatit paketën e re të ndihmës prej 140 milionë frangash për Ukrainën dhe Moldavinë

Qeveria zvicerane po kërkon miratimin nga parlamenti për të dërguar 140 milionë franga (151 milionë dollarë) ndihmë të mëtejshme humanitare për Ukrainën dhe Moldavinë. Zvicra...

Fillojnë punën në terren ekipet zvicerane të shpëtimit në Turqi dhe Siri

80 specialistë me material nga Zvicra u dërguan për të ndihmuar të prekurit edhe në Siri. Punëtorët zviceranë të shpëtimit kanë mbërritur në Turqi, në...

ZYRIH – Kërkesa globale për ar arriti nivelin më të lartë të dekadës në 2022

Kërkesa globale për arin arriti nivelin më të lartë të dekadës prej 4,741 tonësh në vitin 2022, në kuadër të blerjeve të fuqishme nga...

Rekord temperaturë e ulët në këtë zonë të Zvicrës

Mediat zvicerane shkruajnë se në mbrëmjen e së premtes ishte shumë ftohtë në Berner Oberland, përcjell albinfo.ch. Termometri tregoi minus 42.3 gradë në Berner Oberland. Këtë...

Moti i ftohtë në Zvicër, paralajmërohen banorët edhe për ortekët

Reshjet e borës dhe moti i ftohtë do të vazhdojnë të Zvicrën dhe do të jetë i ftohtë edhe ditët në vijim. Kantoni i Gjenevës...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img