KATEGORIA

ZVICER

Zvicra referendum për mbrojtjen e klimës: Jo më CO2 deri në vitin 2050

Zviceranët përcaktuan gjatë një referendumi kursin që vendi të bëhet neutral ndaj klimës. Sipas rezultatit përfundimtar 59 për qind votuan në favor të ligjit për...

Të paktën 7 të plagosur prej flakëve që përfshinë një balonë me ajër të nxehtë

Shtatë persona u plagosën, disa në gjendje të rëndë, kur një balonë me ajër të nxehtë mori flakë në Zvicër, tha policia. Balona mori flakë...

Eksportet drejt Zvicrës, 2.2 miliardë lekë në 4 muajt e parë të 2023-shit

Eksportet e produkteve shqiptare, kryesisht prodhime bujqësore, materiale ndërtimi, minerale dhe metale, po e rrisin praninë e tyre në tregjet zvicerane. Eksportet drejt Zvicrës shënuan...

Shqipëri-Zvicër, Memorandum Bashkëpunimi në fushën e turizmit

Shqipëria dhe Zvicra nënshkruan dje në Zyrih një Memorandum Bashkëpunimi (MoU) në fushën e turizmit. Marrëveshja për palën shqiptare u nënshkrua nga Drejtorja e Përgjithshme...

Mes kritikave, Zvicra merr presidencën e Këshillit të Sigurimit

Zvicra mori për herë të parë kryesimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) të hënën, më 1 maj. Në këtë rol, Zvicra...

Zvicër: Qiratë tuaja ka të ngjarë të rriten ndjeshëm nga 1 qershori

Kur norma standarde e hipotekës të rritet më 1 qershor – siç pritet – shumë pronarë do të jenë në gjendje të rrisin qiratë,...

Zvicra miraton 2 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Zvicra ka deklaruar se do të shpenzojë 2 miliardë dollarë për të dërguar ndihma humanitare dhe asistencë në zhvllimin e Ukrainës në 6 vitet...

Zvicra bën thirrje për “bashkëpunim intensiv me NATO-n”

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Zvicrës, Thomas Süssli bëri thirrje për intensifikimin e bashkëpunimit me NATO-n. Sipas lajmit të televizionit shtetëror SRF të Zvicrës,...

Zvicra, 1.2 milionë euro për dixhitalizimin e KQZ-së

KQZ dhe qeveria zviceriane nënshkruan sot një marrëveshje bashkëpunimi deri në vitin 2026, që parashikon 1.2 milionë euro mbështetje financiare për procesin e dixhitalizimit. Marrëveshja...

Zvicra rrit normat e interesit në mes të krizës bankare

Banka Qendrore Zvicerane rriti normën e saj të interesit me 50 pikë bazë në 1,5 për qind të enjten mes shqetësimeve që janë shfaqur...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img