KATEGORIA

ZVICER

Kantoni Jura cakton pagën minimale prej 20 frangash në orë

Parlamenti i Kantonit Jura ka marrë vendimin me shumicë votash për të futur në ligj pagën minimale prej 20 frangash në orë. Me këtë,...

Juncker pritet me nderime dhe me shpresa të mëdha në Bernë

Kryekomisari i Bashkimit EUropian Jean-Claude Juncker ka mbërritur sot në Bernë për një vizitë zyrtare. Ai është pritur nga presidentja e Federatës së Zvicrës,...

Zviceranët duhet të punojnë katër ditë për një iPhone

  IPhone 8 i ri është i shtrenjtë. Por, një krahasim ndërkombëtar tregon se zviceranët nuk duhet të ankohen, se ka edhe më keq. Kur Apple...

Qeveria, e vendosur për luftim më efikas të tregtisë me organe

Këshilli Federal synon të veprojë në mënyrë më efikase kundër tregtisë ilegale me organe njerëzore. Risia këtu është që për delikte të tregtisë me...

Zvicra, më 2018 pranon 500 specialistë të huaj më tepër se në vitin 2017

  Në mbledhjen e mbajtur sot, Këshilli Federal ka caktuar numrat maksimalë që mund të përmbajnë kontingjentet për punëtorët nga vendet e treta dhe të...

Eksporti zviceran, rritje për 5%

Gjatë tetorit të këtij viti Zvicra ka arritur të shesë më shumë mallra në tregun botëror. Kështu, në krahasim me tetorin e vitit të...

90 % të zviceranëve kanë qasje në internet

Trendi botëror i lidhjes me internet nuk ka si të anashkalojë Zvicrën. Pra edhe këtu është në rritje të vazhdueshme numri i njerëzve që...

Ky fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty

Banorët e Albinen, një fshat i vogël zviceran pranë Leukerbad në kantonin e Valais, do të votojnë më 30 nëntor mbi një politikë të...

OKB i kërkon Zvicrës forcim të luftës kundër racizmit dhe dhunës familjare

Zvicra duhet të bëjë më shumë në luftë kundër racizmit dhe kundër dhunës mbi gratë. Këtë e ka kërkuar Këshilli për të Drejtat e...

Gjatë tetorit, 8.4% kërkesa azili më shumë se në shtator

Gjatë muajit tetor të këtij viti, në Zvicër kanë kërkuar azil 1528 persona, që është për 119 ose 8.4% më tepër se në muajin...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img