KATEGORIA

ZVICER

Bëhuni gati për të skijuar në Zvicër

Vendpushimet në Zvicër pritet të pushtohen nga vizitorët, pasi këtë fundjavë temperatura do të bien nën zero. Temperaturat në viset malore në mbi 1500 metra...

Sa paguajnë zviceranët për TV dhe radio

Çdo vit, pothuajse çdo familje zvicerane paguan 451 franga për shërbimin e medias publike. Nëse e krahasoni këtë me vendet e huaja, kjo është...

Pacientit i kërkohet të paguajë faturën e viti 1994

Një kompani e mbledhjes së borxheve në Welsh ka faturuar një borxh të vjetruar. Njëzet e tre vjet më parë një zviceran nuk pagoi një...

Gazeta zvicerane: Çfarë mund të mësojnë zviceranët nga shqiptarët?

Shqiptarët në Zvicër shpesh luftojnë me paragjykime. Por, ata kanë edhe shumë të mira. ‘Blick’ me një shkrim special jep pesë gjërat që zviceranët...

Edhe Kantoni St. Gallen ndalon bartjen e burkas

Parlamenti i Kantonit të St. Gallenit ka vendsour sot me shumicë të ngushtë votash për ndalimin e mbulesës së plotë myslimane, të njohur si...

Edhe Graubunden teston autobusët pa shofer

Kantoni i Graubünden po teston me kompaninë zvicerane “Postbus” në Zvicër autobusët pa shofer. Të mërkurën dhe të enjten e kësaj jave testimi është...

OECD, 42 vërejtje Zvicrës lidhur me ambientin!

Organizata Europiane për Bashkëpunimin Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) ka bërë për të tretën herë me radhë shqyrtimin e gjendjes rreth performancës së Zvicrës në...

Prindërit nga Ballkani rrahin fëmijët e tyre dyfish më shumë se zviceranët

Prindërit me prejardhje nga Ballkani rrahin fëmijët e tyre dyfish më shpesh se të tjerët në Zvicër. Në përgjithësi, çdo i pesti fëmijë në...

Zviceranët, në vendin e tretë në botë për konsumim të kafesë: 2.9 filgjana në ditë

Nga një sondazh i bërë nga Cafetier-Suisse rreth sasisë së konsumimit të kafesë për kokë banori në nivel botëror, rezulton se zviceranët zënë vendin...

Dorëzohen 330 armë zjarri dhe 15.000 copë municion

Në dy ditët e aksionit për dorëzimin e armëve në Amriswil dhe Frauenfeld, Kantoni Thurgau, janë grumbulluar rreth 300 armë zjarri dhe 15.000 copë...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img