KATEGORIA

ZVICER

Gazeta zvicerane: Çfarë mund të mësojnë zviceranët nga shqiptarët?

Shqiptarët në Zvicër shpesh luftojnë me paragjykime. Por, ata kanë edhe shumë të mira. ‘Blick’ me një shkrim special jep pesë gjërat që zviceranët...

Edhe Kantoni St. Gallen ndalon bartjen e burkas

Parlamenti i Kantonit të St. Gallenit ka vendsour sot me shumicë të ngushtë votash për ndalimin e mbulesës së plotë myslimane, të njohur si...

Edhe Graubunden teston autobusët pa shofer

Kantoni i Graubünden po teston me kompaninë zvicerane “Postbus” në Zvicër autobusët pa shofer. Të mërkurën dhe të enjten e kësaj jave testimi është...

OECD, 42 vërejtje Zvicrës lidhur me ambientin!

Organizata Europiane për Bashkëpunimin Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) ka bërë për të tretën herë me radhë shqyrtimin e gjendjes rreth performancës së Zvicrës në...

Prindërit nga Ballkani rrahin fëmijët e tyre dyfish më shumë se zviceranët

Prindërit me prejardhje nga Ballkani rrahin fëmijët e tyre dyfish më shpesh se të tjerët në Zvicër. Në përgjithësi, çdo i pesti fëmijë në...

Zviceranët, në vendin e tretë në botë për konsumim të kafesë: 2.9 filgjana në ditë

Nga një sondazh i bërë nga Cafetier-Suisse rreth sasisë së konsumimit të kafesë për kokë banori në nivel botëror, rezulton se zviceranët zënë vendin...

Dorëzohen 330 armë zjarri dhe 15.000 copë municion

Në dy ditët e aksionit për dorëzimin e armëve në Amriswil dhe Frauenfeld, Kantoni Thurgau, janë grumbulluar rreth 300 armë zjarri dhe 15.000 copë...

SVP, me referendum kundër “dhurimit” të 1.3 miliard frangave për BE-në

Me rastin e vizitës që kryekomisioneri i BE-së zhvilloi ditë më parë në Bernë, Këshilli Federal i Zvicrës u zotua para tij për kontributin...

Hapet qendra e azilit për të mitur

Në Kriens, Kantoni i Lucernit është hapur të premten një qendër azili për refugjatë të mitur. Këtu pritet të strehohen 120 refugjatë fëmijë dhe...

Aksione proteste kundër dhunës mbi gratë

Në disa qytete të Zvicrës, me anë të lëvizjeve demonstrative në sheshe, gra dhe burra kanë tërhequr vëmendjen e publikut për dhunën e ushtruar...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img