KATEGORIA

ZVICER

Shkalla e papunësisë gjatë vitit 2017, 3.2%

Në fund të dhjetorit të vitit 2017 në Zvicër kanë qenë 146.654 persona të regjistruar si të papunë në entet rajonale të ndërmjetësimit të...

Situatë dramatike në Zermatt, 13 mijë turistë të ngujuar nga bora

Në vendpushimin e njohur Zermatt, në pjesën jugore të kantonit Valis po mbizotëron një situatë alarmante pas shirave të ditëve të fundit dhe borës...

Kush i paguan përkthyesit në spitalet zvicerane?

Dihet se njohja e mangët e gjuhëve të vendit nga të huajt shkakton probleme në të kuptuarit e ndërsjellë në mes të pacientëve dhe...

Shumica e zviceranëve janë kundër burkas dhe pro zyrtarizimit të besimit islam!

Një sondazh pasqyrues që ka bërë gazetat "SonntagsZeitung" dhe "Le Matine Dimanche" lidhur me mbulesën e plotë myslimane të njohur si "burka" dhe mbulesën...

Zvicra, me 64 aeroplanë specialë ka larguar 287 azilkërkues

Autoritetet zvicerane gjatë vitit të kaluar kanë larguar me detyrim, në aeroplanë specialë 287 azilkërkues të cilët e kanë pasur vendimin për lëshim të...

Çmimet e shtëpive në Zvicër do të bien në vitin 2018

Çmimet e shtëpive dhe apartamenteve në Zvicër vazhdojnë të bien. Gjatë vitit të kaluar, kostoja e apartamenteve rezidenciale ra me 4 për qind, sipas...

Ngadalësohet inflacioni në BE

Inflacioni në 19 vendet e Bashkimi Europian është ngadalësuar në muajin dhjetor, prej rritjes së ngadaltë të çmimeve të energjisë dhe produkteve ushqimore. Megjithatë inflacioni...

ZVICËR: 50 MILIONË FRANGA LLOGARITEN DËMET NGA STUHIA “BURGLIND”

Stuhia “Burglind”, sipas shifrave paraprake nga kompanitë e sigurimeve, ka shkaktuar dëme prej më shumë se 50 milionë frangash. Parku i kafshëve Dählhölzli në...

Çdo i dyti mysliman në Zvicër ndihet i diskriminuar!

Më shumë se çdo i dyti mysliman i anketuar në kuadrin e një studimi të ri, thotë se ndihet i diskriminuar mbi bazë të...

Presidenti i ri, Berset, vizitën e parë ndërkombëtare e bën në Austri

Udhëtimin e parë zyrtar në cilësinë e presidentit të Konfederatës, Alain Berset do ta bëjë javën e ardhsme në Vjenë. Me vizitën në Austri,...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img