KATEGORIA

ZVICER

Zvicër: 6634 raste të reja me Covid-19, shkalla e pozitivitetit, 26.5 për qind

Në 24 orët e fundit, Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ka raportuar gjithsej 6634 infeksione të reja me koronavirus, të regjistruara në Zvicër...

Zvicër: Testet e shpejta janë të besueshme

Testet, të cilat përfshijnë marrjen e një shembulli të sekrecioneve të hundës nga pjesa e pasme e hundës dhe fytit, testojnë për një proteinë...

Qeveria zvicerane ka në plan shtrëngimin e kufizimeve anti-Covid

Ministri Alain Berset thotë se masa të mëtejshme do të futen që në javën e ardhshme, nëse hapat e ndërmarrë gjatë fundjavës për të...

A mund të gjobitem për mosmbajtjen e maskës në Zvicër?

Më 6 korrik Qeveria zvicerane bëri maskat ​​të detyrueshme në transportin publik në gjithë vendin. Më 19 tetor kërkesa u shtri në të gjitha zonat...

Swissmedic: Shpejtohet puna për vaksinën kundër koronavirusit

Një vaksinë e dytë e mundshme Covid-19 po gjurmohet shpejt nga rregullatorët Swissmedic. Produkti është zhvilluar nga firma amerikane Pfizer. Swissmedic thotë se të gjitha kontrollet...

Ku ka më shumë raste në Zvicër?

Pasi u përhap në perëndim të vendit, virusi filloi të përhapet në Zvicrën gjermane-folëse gjatë gjithë shtatorit dhe fillimit të tetorit. Të martën 13 tetor,...

Zvicra porosit 5.3 milionë vaksina nga kompania britanike AstraZeneca

Qeveria Federale e Zvicrës po vazhdon përpjekjet e saj për të siguruar vaksinën kundër Covid-19 dhe tani ajo po porosit deri në 5.3 milion...

Vdesin 20 banorë të shtëpisë së pleqve, 3 punonjës akuzohen për vrasje

Punonjës të një shtëpie të moshuarish në Ticino, dyshohen se kanë shkelur ligjin e epidemisë, shkruan Agjencia e Lajmeve e Zvicrës, SDA. Pas vdekjeve të...

Ky kanton, nga sot ka regjimin më të rreptë të maskave në Zvicër

Në kantonin e Bernës, detyrimi për vënie të maskës, duke filluar nga sot do të zbatohet në dyqane, stacione treni dhe shumë ambiente të...

Përmasa shqetësuese të pandemisë në Zvicër: 4068 raste të reja për 72 orë

Siç ishte parashikuar edhe gjatë javës së kaluar, trendi shqetësues i rritjes së numrit të rasteve pozitive me koronavirus ka vazhduar edhe gjatë fundjavës. Që...

Lajmet e fundit

Rritja e pragut të TVSH-së në 10 milionë lekë, si të veprojnë 46 mijë bizneset që ishin në skemë

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm, pragu i regjistrimit në tatimin mbi vlerën e shtuar (TVSH) do të rritet në 10 milionë lekë,...

Erdogan: Ne nuk jemi shtet fisnor, ne jemi Turqi. Disa amerikanë telefonojnë vëllain tim dhe i thonë…

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, gjatë fjalimit të tij në Kongresin e 7-të të zakonshëm të AK Partisë AK në qytetin turk Malatya,...

PD i përgjigjet Ramës: Tmerri i trafikut në Unazën e Re i shtohet aferës 48 milionë euro taksa të shqiptarëve për 2.2 kilometra rrugë

Eksperti i Ekonomisë pranë PD-së Dorjan Teliti, me anë të një statusi në “Facebook”, i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama, duke thënë se tmerri...

Ekspertët zbehin euforinë për rikthimin në normalitet: Vaksinimi kundër Covid zgjat me vite

Vaksinë për Coronën që këtë vit? Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn e uli euforinë. Edhe nëse ka një vaksinë në fillim të vitit...

“Spitalet Covid-3 dhe Covid-4 janë gati”, Rama: Stafet rezervë janë rekrutuar, në gatishmëri për…!

Kryeministri Edi Rama, përmes një videoje të shpërndarë në “Facebook” shkruan se spitalet Covid-3 dhe Covid-4 janë gati. Rama u shpreh se stafet rezervë janë...
- ISLAMSHOP.CH -