KATEGORIA

ZVICER

50 vjet bashkëpunim diplomatik midis Zvicrës dhe Shqipërisë

Korriku i 1970-ës ishte koha kur u vendosën marrëdhëniet zyrtare diplomatike midis Zvicrës dhe Shqipërisë. Thuhet se do të ketë shumë aktivitete përkujtimore mbi këtë...

Pandemia lë pasoja në sektorin e bujqësisë në Zvicër

Rruga përpara përfshin një kombinim të qasjeve natyrore, artificiale dhe të teknologjisë së lartë, sipas ekspertëve kryesorë të bujqësisë dhe konsumatorit në Zvicër. Pandemia e...

Zvicër: Hyn në funksion laboratori më i ri i biosigurisë

Është bërë e ditur se laboratori i ri i biosafetisë BSL-3 në Universität Bern Instituti i Sëmundjeve Infektive (IFIK) sapo ka hyrë në funksion. Është...

Pas vendimit të fundit në Zvicër: “Për një orë u shitën të gjitha maskat që kishim”

Sapo presidentja Federale Simonetta Sommaruga kishte njoftuar të mërkurën vendimin për detyrimin e maskës në transportin publik, në Cyrih tashmë kishte filluar “vrapi” për...

Zinxhiri zviceran i modës, mbyll 200 dyqanet si pasojë e pandemisë

Zinxhiri zviceran i modës Tally Weijl do të mbyllë 200 nga 800 dyqanet e saj ndërkombëtarisht. Në Zvicër është parashikuar se do të mbyllen mes...

Një qytet zviceran dhuron kupon në vlerë prej 500 frangash në kohë krize

Një qytet zviceran ka mbështetur një skemë për t’ i dhënë çdo personi të rritur një kupon me vlerë 500 franga zvicerane për të...

Zvicër : Janë regjistruar 116 raste të reja me covid-19 në 24 orët e fundit .

Brenda ditës së fundit, në Zvicër dhe Lihtenshtajn, janë raportuar 116 infeksione të reja me kornavirus. Të kujtojmë, ky numër vjen pas 137 rasteve të...

Qeveria e Zvicrës vendos: Nga 6 korriku maskat në transportin publik bëhen të detyrueshme

Rritja e shpejtë e numrit të infeksioneve me koronavirus ka detyruar qeverinë e Zvicrës të përcaktohet për masa më të ashpra të mbrojtjes. Për këtë...

Zvicër : Janë regjistruar 137 raste të reja me covid-19 në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, janë raportuar 137 infeksione të reja me virusin korona që kanë ndodhur brenda 24 orëve të fundit. Ky numër është...

Zvicër : Gjobiten për blerje ndërkufitare 2.448 persona

Zvicra mbylli kufijtë e saj për blerësit ndërkufitar më 16 prill, tre javë pasi kufijtë u mbyllën për trafikun turistik. Tregtia ndërkufitare u lejua përsëri...

Lajmet e fundit

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...

Si mundët të na lëndonit

https://youtu.be/soJspCxsKJs   Titulli: Si mundët të na lëndonit Titulli i origjinalit: Bize Nasil Kiydiniz Autore: Emine Shenlikoglu Përktheu: Fatmir Sulaj Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Fatos Beqiri Shtypi: Focus...

PUBLICITET DRITA TV

https://youtu.be/I9wi60wlp2w
- ISLAMSHOP.CH -