KATEGORIA

RAJON

Izetbegoviç: Mlladiç është kriminel e kurrfarë heroi

Anëtari i Kryesisë së Bosnje dhe Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç, në një deklaratë pas dënimit me burg të përjetshëm të Ratko Mlladiq ka thënë se...

Vuçiç: Të gjithë e dinim cili do të jetë epilogu i gjykimit të Mladiçit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç sot në Novi Sad deklaroi se të gjithë e kanë ditur epilogun e gjykimit të Ratko Mlladiçit, të dënuarin...

“Toleranca osmane duhet të rigjallërohet në Ballkan”

Regjisori nga Turqia Semih Kaplanoglu, i cili u ndodh në kryeqytetin e Maqedonisë, Shkup, për shfaqjen e filmit “Bugday” (Gruri) në kuadër të Festivalit...

GJNP burgim të përjetshëm për Ratko Mlladiç

Gjykata Ndërkombëtare Penale për Ish-Jugosllavinë ka shqiptuar dënim me burg të përjetshëm për ish-komandantin serb Ratko Mlladiç. Gjykata e Hagës dënoi Mlladiçin, i njohur si...

Kroacia përkrah integrimin euroatlantik të Maqedonisë

Nënkryetari i Qeverisë së Kroacisë, njëherësh ministër i Mbrojtjes, Damir Krstiçeviq, ka priitur në një takim në Zagreb, zv/kryeministren e Maqedonisë, Radmilla Shekerinska, e...

Zaev: Të thjeshtësohen procedurat doganore Maqedoni-Serbi

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev pas bisedimeve me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç, deklaroi se të dyja palët duhet të shfrytëzojnë të gjitha mundësitë...

Nesër aktgjykimi i Mlladiçit, boshnjakët presin dënimin më të rreptë

Fokusi i shumë qytetarëve në Ballkanin Perëndimor këtë javë është zhvendosur në aktvendimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë (ICTY) që pritet të shqiptohet...

Maqedoni, memorandum për zhvillim të barabartë rajonal

Zv/kryeministri për Çështje Ekonomike i Maqedonisë, Koço Angjushev, ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Suhejl Fazliu, dhe ambasadorja e Zvicrës në Maqedoni, Sybille Suter Tejada, sot...

Kërkohet rezolutë e re për fazën e ardhshme të dialogut me Serbinë

Nxjerrja e një rezolute të re nga ana e Kuvendit të Kosovës, pritet t’i paraprijë hyrjes së Kosovës në fazën e re të dialogut...

Dëshmitarja: Ivanoviçin e luta për jetën e djalit

Pjesëtarë të policisë janë angazhuar për të siguruar praninë e dëshmitares së radhës në gjykimin ndaj Oliver Ivanoviçit. Dikur lideri i Serbëve në veri është...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img