KATEGORIA

BOTA

Kolona e Kryqit të Kuq transporton pengjet nga Gaza në Egjipt

Disa pamje tregojnë një kolonë të Kryqit të Kuq duke transportuar pengje përmes kalimit Rafah nga Gaza në Egjipt, si pjesë e një marrëveshjeje...

Armëpushimi në Gaza nis pas 7 javësh luftë

Armëpushimi i shumëpritur 4 ditor mes Izraelit dhe Hamasit ka hyrë në fuqi pas 7 javësh luftime. 39 të burgosur palestinezë të mbajtur në...

Turqia njofton NATO-n se Suedia nuk do të anëtarësohet në takimin e javës

Turqia e ka informuar NATO-n se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë nuk do të përfundojë në kohë për të mundësuar ceremoninë e anëtarësimit gjatë...

Nafta dhe gazi përballet me momentin e së vërtetës përpara COP28-s

Një raport ndërkombëtar tha se prodhuesit e naftës dhe gazit po përballen me “momentin e së vërtetës” për të përqafuar një zhvendosje drejt energjisë...

Nuk nis armëpushimi në Gaza, ushtria izraelite vijon bombardimet

Armëpushimi i përkohshëm në Ripin e Gazës nuk hyri në fuqi as këtë të Enjte. Bombardimet izraelite në Gaza vazhduan edhe në orët e...

Shpresa dhe skepticizëm tek familjet e pengjeve

Në një shtëpi tashmë pa çati dhe të djegur në kibutz Nir Oz, Irit Lahav shikon rrënojat që dikur ishin shtëpia e saj. Ajo është...

Stoltenberg: Grumbullimi i ushtrisë serbe pranë Kosovës nuk e ndihmon situatën

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi sot në Beograd se grumbullimi i forcave të ushtrisë serbe në afërsi të kufirit me Kosovën...

Gjyqi kundër mafias italiane, mbi 230 të dënuar

Një gjykatë italiane dënoi mbi230 të pandehurnë përfundim të një prej proceseve gjyqësore më të mëdha kundër mafias, që pati në epiqendër grupin kriminal...

Emigrantët e paligjshëm “pushtojnë” ishujt Kanarie në Spanjë

I mbetur jetim gjatë një grushti shteti në atdheun e tij Guinea, adoleshenti Moussa Camara iu bashkua një udhëtimi në det të hapur së...

Turqia shtyn anëtarësimin e Suedisë në NATO

Komisioni i Punëve të Jashtme i Parlamentit turk vonoi një votim mbi ofertën e Suedisë për anëtarësim në NATO, duke krikuar kështu pengesa të...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img