KATEGORIA

BOTA

Izraeli do të rrisë praninë ushtarake në Bregun Perëndimor

Ushtria e Izraelit njoftoi se do të rrisë praninë ushtarake në Bregun Perëndimor, i cili ndodhet nën pushtim. Në një deklaratë nga ushtria Izraelite...

“Numri i britanikëve që i janë bashkuar DEASH-it është të paktën 800”

Sekretari britanik për Mbrojtjen, Gavin Williamson, duke theksuar se nuk duhet lejuar kthimi në vend i shtetasve britanikë të cilët i janë bashkangjitur organizatës...

Dhoma e ulët e Kongresit amerikan kërkon sanksione ndaj Mianmarit

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-ve (Dhoma më e ulët e Kongresit amerikan) ka dënuar shtypjen e dhunshme të muslimanëve Rohingya të Mianmarit dhe apeluan...

“Me vendimin e Trumpit përfundon roli i Washingtonit në procesin politik”

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës për Çlirimin e Palestinës (OÇP), Saib Urejkat, tha se me njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit ka përfunduar...

Shqetësimi kryesor i popullit francez është terrorizmi

Sipas një sondazhi të opinionit publik në Francë, çështja më shqetësuese për popullin francez është terrorizmi. Në një sondazh të zhvilluar nga Observatori Kombëtar i...

Unioni i Dijetarëve të Palestinës thirrje për intifadë

Unioni i Dijetarëve të Palestinës i ka bërë thirrje umetit islam në intifadë në shenjë reagimi ndaj vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për...

Gjermania nuk mbështet vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e mbështesin vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Zëdhënësi i...

Henije thirrje për intifadë të re për Jerusalemin

Kryetari i Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Henije, ka bërë thirrje që nga e premtja të fillohet intifadë e re palestineze kundër vendimit të...

KS-OKB të premten mbledhje për Jerusalemin

Këshilli i Sigurisë i Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) do të mblidhet nesër ku do të diskutojë për vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump,...

SHBA përballet ashpër me Rusinë: Ju kujtojmë se Kosova është e pavarur dhe Krimea është Ukrainë

Ambasada Ruse në Kanada ka reaguar pas vizitës se presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Kanada, me një njoftim ku thuhet se, “Pas vizitës...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img