KATEGORIA

KUZHINE

Ëmbëlsirë kreshmore: E shijshme, e butë dhe e parezistueshme!

Ëmbëlsirë kreshmore: E shijshme, e butë dhe e parezistueshme! Përbërësit: ▪ 2 filxhanë miell, ▪ 2 filxhanë grizë, ▪ 1 filxhan sheqer, ▪ 1 qese e vogël pluhur për...

Speca të mbushur me djathë

Speca të mbushur me djathë Nëse dëshironi të kënaqeni me aromën e kuzhinës së gjyshes, provojeni këtë recetë: Përbërësit: ▪ 350–400 g djathë, ▪ 2 vezë, ▪ moraçë, ▪ fletë...

Supa që rekomandohet nga mjekët për të humbur 4 kg në javë

Sa më shumë supë të konsumoni aq më shumë peshë do të humbisni. Kjo dietë është një dietë e cila nuk duhet të zgjasë...

Ëmbëlsirë kreshmore: E shijshme, e butë dhe e parezistueshme!

Përbërësit: ▪ 2 filxhanë miell, ▪ 2 filxhanë grizë, ▪ 1 filxhan sheqer, ▪ 1 qese e vogël pluhur për ëmbëlsira, ▪ sheqer pluhur për t’ia hedhur sipër. Për fill: ▪...

Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!

Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne! Nevojiten: ▪ 2 kg mish pule, ▪ 1 kg qepë të...

Musaka e shpejtë

Musaka e shpejtë. Nevojiten: ▪ një kokë lulelakre, ▪ një filxhan oriz, ▪ 400 g mish të bluar, ▪ një qepë, ▪ vezë, ▪ ajkë, ▪ 1 dl vaj, ▪ 100 g kaçkavall, ▪...

Biskota me marmelatë!

Biskota me marmelatë! Përbërësit 250 gr margarin 125 ml vaj 250 ml kos 1 luge te vogle sodë bikarbone 1 luge uthull sallate 650 gr miell 150 gr sheqer pluhur 1 sheqer vanilje 1...

Tavë Dheu Nga Tradita e Shijes Shqiptare

Është një ndër gatimet më speciale nga tradita e Shqipërisë së Mesme. Nga kuzhinat më të vjetra të shtëpive përdhese, të gatuara në zjarrin e...

Supa e pulës kundër shtypjes së lartë të gjakut

Një studim i ri ka treguar se supa e pulës mund të shërbejë për ta luftuar shtypjen e lartë të gjakut. Autorët e studimit pohojnë...

Ja Dieta e dimrit, 10 ushqimet e stinës

Shumë fruta dhe perime të stinës do të ishin ideale për të përballuar sa më mirë ndërrimin e stinëve dhe ardhjen e dimrit. Cilat do...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img