KATEGORIA

KURIOZITETE

Studimi: Si shtegtojnë zogjtë duke përdorur fushën magnetike të Tokës

Misteri se si zogjtë shtegtojnë në distanca të mëdha mbi tokë dhe det është një hap përpara për tu zbuluar. Duke studiuar robinë, shkencëtarët...

Më shumë se 22 mijë aplikime, astronautët e ardhshëm “dynden” në Europë

Më shumë se 22,000 njerëz, një e katërta e tyre gra, janë kandidatë për t’u bërë astronautët e ardhshëm europianë, pothuajse tre herë më...

Babë e bir zbulojnë dy ekzoplanetë të gaztë

Dy ekzoplanetë që orbitojnë rreth një ylli më të madh se Dielli, dhe që është 352 vjet dritë nga Toka janë pikasur nga një...

10 filmat më të shtrenjtë të të gjitha kohërave

Në industrinë e filmit, çfarëdo që ëndërroni, mund ta bëni. Për sa kohë që, sigurisht, ka një buxhet përkatës. Sa më imagjinar të jetë...

VIDEO/ Turizëm në hapësirë, testohet anija që do të shëtisë njerëz rreth atmosferës

Kompania “Space Perspective” hapi një kapitull të ri në fushën e turizmit hapësinor, pasi përfundoi me sukses fluturimin e parë pa pilot të një...

17 vjeçari portugez gjen mesazhin në shishe, dyshohet se erdhi përtej Oqeanit Atlantik

Një mesazh brenda një shisheje është gjetur nga një 17 vjeçar portugez, që besohet se ka udhëtuar përtej Oqeanit Atlantik. Mediat e huaja bëjnë me...

Katër fobitë më të mëdha të qenve

Një në tre kafshë shtëpiake ka ankth ose fobi për diçka, ndërsa tre në katër shfaqin sjellje problematike, sipas një studimi finlandez Përveç një veterineri,...

Gjendet diamanti i tretë më i madh në botë

Një diamant 1.098 karat i gjetur në Botswana është deklaruar nga kompania e diamanteve “Debsana” si i treti më i madh i llojit të...

Shkencëtarët kinezë kanë gjetur një kurë që vonon plakjen

Studiuesit në Kinë po zhvillojnë një trajtim të ri gjenetik për plakjen e vonuar, me të cilin ata filluan të eksperimentojnë në kafshë eksperimentale,...

Monedha amerikane shitet në ankand për 19.51 milionë Dollarë

Një monedhë e artë koleksioni u shit për 19,51 milionë Dollarë. Kjo shitje rekord u organizua nga shtëpia e ankandeve “Sotheby’s” në New York....

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img