KATEGORIA

KURIOZITETE

Çfarë na pret? Deri në 2025-ën… makinat do bëjnë gjysmën e punëve

Gjysma e të gjitha punëve do të bëhet nga makineri deri në 2025-ën, në një tendencë që ka gjasa të përkeqësojë pabarazitë – parashikon...

“Na duhej një shenjë”, fotografia e të porsalindurit që përpiqet t’i heqë maskën mjekut bëhet virale

Një bebush i porsalindur përpiqet t’i heqë maskën mjekut që asistoi në lindjen e tij. Momenti u përjetësua në një foto e cila është bërë virale...

Surpriza për peshkatarin, në fund të grepit

Një peshkatar, në Australi, u emocionua shumë kur grepi i tij po tërhiqej shumë fort nga brenda ujit, duke menduar për një gjah të...

Bima Që I Shton Humorin Gjithë Shtëpisë – Si Të Mbillni Trumzën

Trumza është një bimë mjekësore e cila që në lashtësi është njohur si simbol i kurajos. Kjo bimë shumë vjeccare, gjysëm shkurre, me rrënjë të shtrira e...

Tuneli më i gjatë në botë, u deshën 17 vite për ta ndërtuar

Ai është tuneli me gjatësi më të madhe në botë me rreth 35 milje, ose përafërsisht 60 km dhe është i përbërë nga dy...

Çfarë ndodhë nëse pini një deri në tre pije energjike në ditë

Disa studime shkencore të pavarura kanë zbuluar se pijet energjike shkaktojnë dëme serioze tek njerëzit. Dëmet prekin ata që janë të predispozuar të preken nga...

Dizajnuesja egjiptiane krijon markën e veshjeve për personat me aftësi të kufizuara

Kur mikja më e mirë me aftësi të kufizuara tha se ëndërronte të kishte një fustan që nuk i pengonte lëvizjen, Ashgan al-Abhar vendosi...

Në natën mes 24 dhe 25 tetorit kthehet ora diellore, por mund të jetë për herë të fundit

Dy gjëra janë tashmë të qarta. E para që pas pak ditësh, pikërisht në natën mes 24 dhe 25 tetorit, kthehet ora diellore (pra...

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e cila ka...

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për të ndërtuar...

Lajmet e fundit

Ruçi uron kryeparlamentarin austriak Sobotka me rastin e Festës Kombëtare: Mirënjohje Austrisë, avokates së integrimit europian të Shqipërisë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër urimi Kryetarit të Këshillit Kombëtar të Austrisë, Wolfgang Sobotka, me rastin e Festës Kombëtare. “Është...

Shtyhet gjyqi për protestën e banorëve të Astirit, paralajmëron Balliu: S’na mbyllin dot gojën, shumë shpejt do publikojmë…

Është shtyrë sërish gjyqi për banorët e Astirit, të cilët protestuan kundër shembjes së banesave të tyre, në kuadër të ndërtimit të Unazës së...

Dita e 12 e grevës së urisë/ Naftëtarët në Ballsh: Nuk dalim nga ngujimi pa pasur një zgjidhje

Naftëtarët vazhdojnë grevën e urisë në Ballsh, duke kërkuar nga qeveria pagat e prapambetura. “Nuk duam asgjë tjetër, duam gjakun tonë. Populli është uragan e duhet...

Rama nuk tërhiqet: Kodin Zgjedhor do e votojmë pa asnjë ndryshim. Askush nuk mund të vërë në diskutim vullnetin e parlamentit, aq më pak...

Maxhoranca nuk tërhiqet nga ndryshimet e Kodit Zgjedhor. Kryeministri Edi Rama deklaroi sot i prerë se Kodi Zgjedhor i cili u kthye për shqyrtim...

Vrau dhe dogji shokun e ngushtë, 22-vjeçari dënohet me burg përjetë në Kosovë

Gjykata Themelore në Ferizaj – Departamentit për Krime të Rënda, shpalli aktgjykim dënues ndaj të pandehurit Trimor Lalinovci, shtetas i Republikës së Kosovës, i...
- ISLAMSHOP.CH -