KATEGORIA

KURIOZITETE

Çfarë fshihet pas “Epokës së Akullnajave”?

Në 2.6 milionë vitet e fundit (ose ajo që njihet si Periudha Kuaternare), planeti ka kaluar më shumë se 50 epoka akullnajash. Por çfarë i...

A ka vërtetë më pak kosto një makinë elektrike?

Shumë vende po ndalojnë shitjen e makinave të reja me benzinë dhe naftë me synim kalimin te automjetet elektrike. Si rezultat i kostos më...

Shkencëtarët zbulojnë një planet të mbuluar totalisht nga uji

Shkencëtarëtkanë arritur të zbulojnë një planet të ri, i cili ndodhet 100 vite dritë larg Tokës. Sipas shkencëtarëve kanadezë, ky planet është i mbuluar tërësisht...

Burri gjen skeletin e një dinosauri 25 metra të gjatë në oborrin e shtëpisë së tij

Një burrë gjeti grup të madh eshtrash të fosilizuara dinosauri në oborrin e shtëpisë së tij në Portugali. Pas studimit të skeletit, shkencëtarët zbuluan...

Zbulohet një ekzoplanet që mund të jetë i mbuluar nga uji

Një ekip ndërkombëtar astronomësh ka njoftuar zbulimin e një ekzoplaneti, TOI-1452 b, i cili ka të ngjarë të jetë i mbuluar tërësisht nga një...

Thatësira zbulon gjurmë dinozauri 113 milionë vite të vjetra në shtratin e një lumi: Acrocanthosaurus, 4 metra i gjatë

Gjurmë dinozauri që datojnë 113 milionë vjet më parë janë zbuluar pas tharjes së një lumi si pasojë e thatësirës në Teksas. Gjurmët, që kryesisht...

Jupiteri i shfaqur si kurrë më parë, super-teleskopi i NASA-s sjell pamje mahnitëse të planetit gjigant

Teleskopi Hapësinor i NASA-s James Webb ka “sjellë në Tokë” fotografi të reja mahnitëse të Jupiterit . Imazhet planetin gjigant me detaje të sakta...

Në kohën dhe vendin e duhur, fotografi kap vetëtimën nën ylber

Jason Rinehart është i apasionuar pas fotografisë. Pak kohë më parë, ai shkrepi në foto mbresëlënëse: një rrufe, mu në qendër, nën një ylber...

Kjo është arsyeja se pse u ndërtua Muri i Madh Kinez

Shumëkush mund të ketë menduar se Piramidat e Mëdha të Egjiptit apo Meksikës, kanë qenë ndërtimet “më të mëdha” në botën antike. Por arkeologët...

SHBA-ja teston raketën balistike ndërkontinentale “Minuteman 3”, lëviz me shpejtësi mbi 24 mijë kilometra në orë

Ushtria amerikane bëri të ditur se më 16 gusht zhvilloi me sukses një provë me raketën balistike ndërkontinentale “Minuteman 3”, provë e shtyrë për...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img