KATEGORIA

KURIOZITETE

Enigma e re nga Egjipti, gjenden mumiet “gjuhëarta”

Arkeologët kanë zbuluar disa mumje të lashta egjiptiane me copa floriri në vend të gjuhës. Sipas “Science Alert”, zbulimi u bë në varrezën Quweisna në...

Aeroporti i braktisur grek do të shndërrohet në një park bregdetar prej 600 hektarësh

Ish-aeroporti ndërkombëtar i Athinës do të shndërrohet në një park gjigant bregdetar më të madh se Hyde Park i Londrës. Vendi i Aeroportit Ndërkombëtar...

Prej vitesh ruante shkëmbin duke menduar se kishte flori.

Në vitin 2015 David Hole, i pajisur me një detektor metali, zbuloi zbuloi diçka të pazakontë. Një copë shkëmbi shumë të rëndë, të kuqërremtë...

Dyshohej si perandor “i rremë”, monedha prej floriri zbulon të vërtetën

Shkencëtarët kanë zbuluar se një monedhë e lashtë floriri dëshmon se një perandor romak i shekullit të tretë, i cilësuar për shumë kohë si...

“Ndoshta më i madhi në botë”, 42-vjeçari kap peshkun e artë që peshon 32 kg

Një peshkatar në Mbretërinë e Bashkuar ka bërë xhelozë shumë nga kolegët e tij kur kapi një peshk të artë  gati 32 kg, ndoshta më i madhi në...

Shikoni meteorin duke ndriçuar qiellin gjatë natës në Norvegji

Një meteor ndriçoi qiellin mbi Norvegji të shtunën mbrëma. Meteori, nganjëherë i quajtur bolide për shkëlqimin e tij veçanërisht intensiv, mund të shihej nga pjesa...

Udhëtimi në kohë, nga mitologjia e lashtë tek shkenca moderne

Udhëtimi në kohë dhe “makinat e udhëtimit në kohë”, kanë qenë prej dekadash një temë e fantashkencës dhe e shumë filmave. Në fakt, duket...

Lindja e një ylli në formën e një ore rëre, pamja më e re nga kozmosi

Imazhi i fundit i fotografuar nga teleskopi James Webb paraqet një kaos të mahnitshëm kozmik, të shkaktuar nga një yll i ri, shkruan “CNN”. Protoylli...

Meteoriti që ra në Britani përforcon teorinë e ujit të planetit tokë

Një meteorit që u përplas në qytetin e Gloucestershire në Winchcombe vitin e kaluar është zbuluar se mbartte ujë që përshtatet thuajse tërësisht me...

A e dini se në vitin 1940 punën e bënin vetëm gratë?

Për shumë dekada, puna e operatorit të qendrës së thirrjeve ishte kryesisht e kufizuar për gratë. Vetë Alexander Graham Bell punësoi operatorin e parë femër...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img