KATEGORIA

EKONOMI

Ekonomi jopatriotike. Mes Shqipërisë dhe Kosovës, kufi me taksa dhe burokraci

Pas anëtarësimit në CEFTA dhe falë marrëveshjeve dypalëshe të tregtisë së lirë, Shqipëria dhe Kosova kanë hequr thuajse të gjitha taksat shtetërore në doganë. Por,...

PayPal aplikon për patentë për pagesa me kriptovaluta

    Gjiganti i pagesave dhe transferave online PayPal, ka paraqitur kërkesë për një patentë për të rritur shpejtësinë e pagesave të kriptovalutave. Patenta përfshinë përdorimin...

Nafta e nis javën me rritje

    Çmimet e naftës po qëndrojnë në rritje të lehtë në sesionin e parë të kësaj jave, ndërsa investitorët janë në pritje të takimit mes...

Rritet çmimi i mishit, perimeve, sheqerit dhe cigares

Nga të dhënat e prezantuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovë në raportin ‘Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit (IHÇK), janar 2018’, për...

Limaj përgjegjës për organizimin e mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive

Qeveria e ka caktuar zv/kryeministrin, Fatmir Limaj përgjegjës për organizimin e mbledhjes së përbashkët mes Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë.  Kjo mbledhje pritet të mbahet...

Buxheti që ul borxhin. Synohet të zbresë në 68 për qind

Projektbuxheti i vitit 2018 ka dy ka karakteristika kryesore. Ai vazhdon politikën e uljes së borxhit dhe rrit investimet publike. Vitin e ardhshëm qeveria parashikon...

Hapet Forumi Ekonomik Kosovë – Turqi

Zv/kryeministri i Kosovës dhe ministri i jashtëm, Behgjet Pacolli, para pak minutash përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se sot së...

FMN: Kosova me rritje ekonomike prej 3,5 për qind

Kosova këtë vit do të ketë rritje ekonomike prej 3.5 për qind, sipas raportit të fundit të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) për perspektivën ekonomike...

Bitcoin për herë të parë në vlerën mbi 7.000 dollarë

Valuta dixhitale bitcoin të enjten për herë të parë tejkaloi vlerën prej 7.000 dollarë. Vlera e Bitcoin-it gjatë muajve të fundit është rritur me shpejtësi...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img