KATEGORIA

EKONOMI

Dëm ekonomik qindra miliona lekë, KLSH kërkon masa deri në shkarkim për punonjësit e Ujësjellësit Gjirokastër, administratori dhe kreu i Bashkisë asnjë reagim

KLSH ka bërë një raport auditimi në Ujësjellësin e Gjirokastrës dhe ka rekomanduar disa masa për disa punonjës pas konstatimit se i kanë shkaktuar...

Nuk ka krizë për depozitat në euro, u rritën me 141 milionë Euro në korrik

Ndërsa depozitat në Lekë këtë vit po shënojnë ritme rriteje dukshëm më të ngadalta krahasuar me një vit më parë, depozitat në Euro vazhdojnë...

Ndryshon sërish çmimi i karburanteve në Shqipëri

Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 2 Shtator 2022, janë si rezultat i uljes së çmimeve në bursën Platts Mediteran. Si rrjedhojë çmimet e...

Zyrtare nga Bordi i Transparencës: Ulet çmimi i karburantit, sa do të shitet nafta dhe benzina

Ulet çmimi i karburantit në vend. Vendimi është marrë sot në mbledhjen e Bordit të Transparencës. Mësohet se çmimi i benzinës është ulur me 3...

Ndryshime në tregun valutor, “zgjohet” euro, çfarë po ndodh me dollarin?

Ka pësuar ndyshime të rendësishme gjatë ditës së sotme tregu i këmbimit valutor. Duket se me mbylljen e sezonit turistik euro ka filluar të...

Qumështi i lopës nga fermerët rritet 40-50%, nëse nuk do merren masa, prodhimi vendas nuk do mbulojë nevojat e fabrikave

Rritet 40 deri 50% çmimi i qumështit të lopës për fabrikat e përpunimit. Shoqata e Përpunuesve të Qumështit tha për Monitor se aktualisht fabrikat po...

Tërmet në tregun valutor, euro bie nën vlerën e dollarit

Në katër javët e fundit, kursi midis euros dhe dollarit humbi 2,06 për qind, kurse gjatë 12 muajve të fundit, ra me 14,78 për...

“Tërmet” në tregun valutor, dollari barazohet me euron

Dollari amerikan është rritur ndjeshëm gjatë fillimit të kësaj jave duke arritur thuajse të njëjtin nivel me euron në tregun shqiptar. Sipas të dhënave të...

“Lufta ka ndikuar te çmimet në gjithë botën”, Ibrahamj: Ekonomia ka patur performancë pozitive, inflacioni në Shqipëri, më i ulët se në rajon

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, në një konferencë për mediat, foli mbi treguesit makroekonomike dhe financiare, ndërsa pohoi se inflacioni në vendin...

Jo vetëm rritja e çmimeve, por dhe mungesa e fuqisë punëtore mund të ketë ndikim të madh tek buka!

Përveç shtrenjtimit të lëndëve të para, mungesa e fuqisë punëtore është ndër problemet madhore për të gjithë sektorët e ekonomisë. Emigrimi i lartë i popullatës...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img