KATEGORIA

EKONOMI

Banka Botërore ul parashikimin për rritjen ekonomike në -8.4% për Shqipërinë

Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar edhe Banka Botërore ka ulur ndjeshëm vlerësimin për rritjen ekonomike të vendit këtë vit, ndikuar nga situata e krijuar nga...

BSH: Në tremujorin e tretë Treguesi i Ndjesisë Ekonomike u rrit me 23 pikë

Me daljen e ekonomisë nga karantina duket se është përmirësuar edhe besimi i bizneseve dhe konsumatorëve në ekonomi. Sipas vrojtimit të Bankës së Shqipërisë, në...

Raporti i BERZH: Brenda 2020 ekonomia shqiptare bie me 9%. Ja sa parashikohet rimëkëmbja për 2021

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që për 2020 ekonomia shqiptare do të pësojë një goditje të fortë duke rënë me 9%. Në...

Si ndikoi pandemia e COVID-19 tek pagat, punësimi dhe shitjet për programuesit

Bizneset e lidhura me zhvillimet teknologjike dhe programimet kompjuterike revolucionarizuan zhvillimet sociale dhe ekonomike në dy dekadat e këtij shekulli në të gjithë botën,...

“Ekonomia shqiptare pritet të tkurret në 7.5% këtë vit”, FMN: Ruani rezerva për një pandemi më të rëndë

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka bërë një deklaratë përmbyllëse të ekipit të Misionit të Monitorimit Pas Programit për shpërndarje të menjëhershme. FMN në këtë deklaratë të...

Paga minimale 26 mijë lekë/ Ekspertët: Ka ikur koha e informalitetit

Nisma e qeverisë për të rritur pagën minimale nga 26 mijë lekë në nivelin e 30 mijë lekëve vlerësohet si pozitive nga ekspertët e...

Ekonomia shqiptare gjatë pandemisë, Guvernatori i BSH mbledhje me misionin e FMN: Lehtësimi i masave krijoi premisa që efekti të vijë drejt reduktimit

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka zhvilluar një mbledhje online me misionin e FMN-së ku ka skanuar ekonominë shqiptare gjatë pandemisë. Sejko tha...

Administrata më me fat, ja punët ku shqiptarët punojnë me orë më të zgjatura

Në disa sektorë punonjësit shfrytëzohen në punë me shumë se përcaktimet në kodin e punës, pa përfituar shpërblime për orët shtesë. Sipas të dhënave...

Rezervat e arit të Bankës së Shqipërisë arrijnë vlerën më të lartë historike

Rezervat e arit të Bankës së Shqipërisë arritën në fund të korrikut vlerën rekord të 147 milionë eurove. Statistikat e Bankës Qendrore tregojnë se rezervat...

Ushqimet në Shqipëri, më të shtrenjtat në rajon, rekord qumështi e djathi, si krahasohemi me Europën, sipas Eurostat

Çmimet e ushqimeve në Shqipëri kushtojnë sa 81% e mesatares së Bashkimit Europian, sipas tabelave të publikuara nga Eurostat. Në krahasim me vendet e tjera...

Lajmet e fundit

COVID-19 në Francë/ Kreu i Komitetit Shkencor: Kjo valë më e fortë se e para, mund të arrijë deri në 100 mijë raste në...

“Ky virus është shumë i vështirë. Kemi shumë informacion, por nuk dimë gjithçka. Kjo valë e dytë do të jetë ndoshta më e madhe se...

Pandemia, Merkel: Kemi muaj shumë të vështirë përpara nesh. Duhet disiplinë!

Kancelarja gjermane, Angela Merkel shprehu gjithë shqetësimin e saj për zhvillimet e pandemisë në një video-konferencë me udhëheqësit rajonalë të CDU-së. “Kemi muaj shumë, shumë...

Njëri për vrasje tjetri për pjesëmarrje në organizatë terroriste, kush janë dy të ‘fortët’ që OFL iu kërkon të deklarojnë pasurinë

Operacioni Forca e Ligjit eshte ndalur sot ne Elbasan dhe Cerrik, ku i ka kerkuar deklarim te pasurise 2 subjekteve. NJOFTIMI I OFL Në kuadër të...

Rritja e pragut të TVSH-së në 10 milionë lekë, si të veprojnë 46 mijë bizneset që ishin në skemë

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm, pragu i regjistrimit në tatimin mbi vlerën e shtuar (TVSH) do të rritet në 10 milionë lekë,...

Erdogan: Ne nuk jemi shtet fisnor, ne jemi Turqi. Disa amerikanë telefonojnë vëllain tim dhe i thonë…

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, gjatë fjalimit të tij në Kongresin e 7-të të zakonshëm të AK Partisë AK në qytetin turk Malatya,...
- ISLAMSHOP.CH -