KATEGORIA

AKTUALITET

BIK uron Fehim Abazin për zgjidhjen në krye të BISHZ- së

Me anë të një telegrami urimi, Bashkësia Islame e Kosovës dhe kryetari i saj Myftiu Naim ef Tërnava ka uruar Fehim Abazin për zgjidhjen...

Hapet xhamia më e madhe në Anamoravë

Në Pozharan të Vitisë u hap xhamia e re, e cila konsiderohet si më e madhja në rajonin e Anamoravës. Në këtë ceremoni përpos qindra...

Studimi amerikan: muslimanët do dominojnë Indinë në 2050-ën, ja trendi në Europë

Si më i vogli i të gjithë grupeve fetare me një moshë mesatare prej 30 vjeç, popullsia muslimane është rritje më të shpejtë në...

Nga Fahrettin ALTUN: Pesë arsye pse Turqia po mban zgjedhje të parakohshme

Turqia do të mbajë zgjedhje të parakohshme më 24 qershor. Presidenti Rexhep Tajjip Erdogan e shpalli të mërkurën vendimin për mbajtjen e zgjedhjeve të...

Mësoni kur është dita e parë e Ramazanit!

Të gjithë besimtarët myslimanë, që janë më shumë se 1 miliardë në të gjithë botën pas disa muajsh do ta kenë një obligim detyrues...

Vetëm 27 vjeç, Vigjilenca Abazi nga Maqedonia boton libër për “Universitetin e Oxford-it” dhe së shpejti do të jetë edhe profesoreshë në New York!

“Oxford University Press” është shtëpia botuese më prestigjoze në botën akademike. Vigjilenca Abazi ka nderin që libri i saj të publikohet pikërisht nga botimi...

Largohen nga ndihma ekonomike mbi 10 mijë familje/ Qytetarët: Po na heqin bukën e gojës

Largohen nga skema e ndihmës ekonomike mbi 10 mijë familje vetëm në 4 qarqe të vendit. Sistemi i ri i ndërtuar nga shërbimi social...

Shkopet, përplasen dy makina, plagoset një vajze

Dy mjete u përplasën paraditen e kësaj të premteje në aksin rrugor “Burrel-Skuraj”, në vendin e quajtur “Vabli”. Ku një automjet tip “BMW X5”...

Rruga Tiranë-Elbasan, mbetën në burg 3 drejtorët

Gjyqtarja Iliriana Olldashi e Gjykatës së Krimeve të Rënda konfirmoi sot masën e sigurisë arrest me burg për tre ish-drejtorët e rrugëve Dashamir Xhika,...

Në vendin e krimit, gruaja e viktimës tregon natën e fundit përpara vrasjes

Disa ditë më parë u raportua për zjarr në një banesë në Vlorë, që i mori jetën në gjumë një gruaje 73 vjeçe dhe...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img