KATEGORIA

AKTUALITET

Rrëfimi i Farah Alhajeh: të fitosh një të drejtë europiane

Një grua suedeze myslimane fitoi dëmshpërblim pasi intervista e saj e punës u ndërpre pasi ajo refuzoi një shtrëngim duarsh. 24-vjeçarja Farah Alhajeh kishte aplikuar...

“Kostumi” dhe gazetaria

  Nga Maliq Hasa Një miku im gazetar që ka punuar në këtë profesion në kohën e sistemit komunist dhe pas tij një ditë më tregoi...

Historia e pavërtetë që sot po e krijojmë për gjeneratat e ardhshme!

Nga: Sali Kabashi  Pa dyshim se çdo e sotshme do të mbetët e kaluar dhe çdo e kaluar është ngjarje historike! Por, a po krijojmë...

Ndahet nga jeta Luan Hajdaraga

Për tre ditë do të mbushte plot 70 vjeç, por ka mbyllur sytë pas një sëmundje të rëndë që kaloi. Luan Hajdaraga, një personalitet...

Nga Klodiana SMAJLAJ: Burrave të divanit e të telekomandës

Një pjesë e burrave të sotëm janë qenie pa identitet. Të gjendur tashmë ndërmjet një tradite shekullore patriarkale, genet e së cilës i kanë ende...

Kjo gjë, që quhet Ëndrra Amerikane!

Nga Edmund S. Phelps NEW YORK – Në vitin 1968, gazetari Hunter S. Thompson mendonte për “vdekjen e kësaj gjëje, që quhet Endrra Amerikane”. Po...

Murgeshat kiliane pretendojnë se u abuzuan dhe u detyruan të “punojnë si skllave” për priftin (Foto)

Një grup i murgeshave që i shërbenin kishës katolike në Kili, pretendojnë se u abuzuan seksualisht dhe u detyruan të ‘punojnë si skllave’ për...

Moti përvëlues; Ekspertët: Pasoja e ngrohjes globale

Nga Europa në Japoni, vala e të nxehtit këtë herë ka lënë gjurmën e saj më fort se më parë, dhe nuk ishte e...

Muslimanët i dhuruan Francës Kupën e dytë të Botës

Një qytetarë francez ka uruar shtetin e tij për fitoren e madhe në Botëror. Ai derisa ka uruar për Kupen e Botës është shprehur...

Vdes fëmija 17 muajsh, u la për orë të tëra në veturë

Një fëmijë vetëm 17 muajsh u gjet i vdekur këtë të premte në makinë, pasi u la për orë të tëra në diell, i...

Lajmet e fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img