Çaji i zi, këto vlera nuk ia paskemi ditur!

Çaji i zi nuk është i kërkuar vetëm për shijen e tij qetësuese, por edhe për përfitimet e mundshme që ofron.

Ky çaj fillimisht përmirëson disponimin ju ndihmon në lehtësimin e stresit. Ka efekte antidepresive dhe relaksuese që e bëjnë të dobishëm në lehtësimin e stresit, ankthit dhe depresionit.

Pirja e këtij çaji mund të stabilizojë disponimin tuaj, duke e bërë atë të dobishëm për njerëzit të cilët shpesh kanë ndryshim të dukshëm të humorit.

Ruajtja e niveleve të kolesterolit të shëndetshëm

Sipas Klinikës së Cleveland-it, çaji i zi mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të mira të kolesterolit, largimin e depozitave yndyrore në mëlçi dhe uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Një studim i publikuar në revistën ndërkombëtare të revistës Journal of Cardiology në vitin 2013, ekstrakti bergamotit- lules së çajit të zi, për një muaj ka zbritur nivelet e kolesterolit nga një mesatare prej 278 miligram për decilitër, në vetëm 191.

Mbajeni sistemin e imunitetit të shëndetshëm – Antioksidantët që ofrojnë bergamota mund të ndihmojnë në shënjestrimin dhe eliminimin e radikalëve të lirë, 15 si dhe të ndihmojë në luftën kundër infeksionit dhe në menaxhimin e kushteve akute dhe kronike.

Mbështetje për shëndetin e zemrës – Çaji i zi ka qenë i lidhur me nivelet e ulëta të triglicerideve në trup, të cilat mund të ndihmojnë në mbrojtjen nga goditja, sulmet në zemër dhe arterioskleroza.17

Përmbajtja e kafeinës në çajin e zi

Një pyetje që shumë njerëz pyesin është: “A ka çaji i zi kafeinë?” Përgjigjja është po! Çaji i zi, i cili prodhohet nga fermentimi i plotë i gjetheve të çajit – është përgjegjës për nivelet e larta të kafeinës në çaj.

Megjithatë, jo të gjitha markat e çajit të zi kanë të njëjtin nivel të kafeinës, pasi ka shumë faktorë që mund të ndikojnë në nivelet e kafeinës, siç është mënyra e përpunimit të bimëve dhe mënyra e prodhimit të vet pijes. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi