Brazil, mbahen zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare

Rreth 150 milionë votues të regjistruar në Brazil sot zgjedhin presidentin e vendit.

Në Brazil sot mbahen zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare ku zgjedhet përbërja e re e Senatit dhe Dhoma e përfaqësuesëve të Parlamentit si dhe guvernatorët e provincave.

BBC raporton se sondazhet parazgjedhore paralajmërojnë se lufta më e madhe zgjedhore do të zhvillohet në mes kandidatit të së djathtës ekstreme Jair Bolsonaro dhe majtistit Fernando Haddad.

Në rast se asnjëri nga kandidatët nuk fiton mbi gjysmën e shumicës, raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 28 tetor./Rtv Drita/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi