Bora në disa pjesë të Zvicrës shkakton kaos

Zvicra po preket nga një i ftohtë që ka sjellë një rënie të shpejtë të temperaturës.

Temperatura në Bazel pasditen e së enjtes ishte 1 gradë.

Ndërkohë, në Cyrih ishte ende një temperaturë e lehtë 10 gradë.

Në Çam ZG, Mosen LU dhe Giswil OW janë matur edhe 11 gradë, siç raporton SRF Meteo.

Më pas ka pasur rënie të temperaturës edhe në këto vende

Në orët e mbrëmjes bora filloi të bjerë në ultësira. Kjo ka të ngjarë të zgjasë edhe për disa orë të tjera.

Vetëm jugu i Zvicrës del duarbosh.

Dhe për shkak se ajo vazhdon të ftohet, shkëlqimi i bardhë duhet të qëndrojë atje për një kohë.

Të premten termometri në ultësira do të ngrihet vetëm pak mbi pikën e ngrirjes.

Kushtet e vështira të rrugës Bora bie në tokë të lagësht. Kjo shkakton baltë në rrugë. Një skaut lajmesh raporton se ai duhej të vendoste fshirëset e xhamit të përparmë në “mbytje të plotë”.

Edhe dukshmëria ka qenë e kufizuar për shkak të reshjeve të dendura të borës. TCS këshillon drejtuesit e mjeteve që të mbajnë gjithmonë një distancë të sigurt nga automjeti përpara.

Kujdes i veçantë këshillohet, veçanërisht kur temperaturat luhaten rreth pikës së ngrirjes: sipërfaqja e rrugës tani po ndryshon vazhdimisht.

Aktualisht po bie borë e madhe në kantonin Aargau. Ndërsa raportohet për kaos trafiku pranë Kemptthal.

Shërbimet e pastrimit raportohet se mezi po e mbajnë hapin për shkak të reshjeve të mëdha të borës në disa pjesë të autostradës.

Trafiku po rritet masivisht pranë Kemptthal përballë Winterthur. Bora ka mbërritur edhe në Cyrih. Në lagjen Triemli, çdo gjë është e mbuluar mbrëmjen e së enjtes.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi