Bjellorusi/ Policia shtyp me dhunë protestat pas betimit si president të Lukashenkos

Policia ka përdorur dhunë dhe ujë më presion kundër protestuesve të mbledhur në sot pasdite në kryeqytetin Minsk, pas ceremonisë së fshehtë të rizgjedhjes si president të Aleksandër Lukashenkos, që u betua sot për një mandat të gjashtë, pavarësisht thirrjeve të pashembullta për javë të tëra që ai të japë dorëheqjen.

Inaugurimi sekret i Lukashenkas më 23 shtator është pritur me kritika nga opozita, e cila ka refuzuar që të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve të 9 gushtit.

Që nga ajo kohë në protestat kundër Lukashenkas janë arrestuar shumë persona dhe janë përdorur shumë metoda të frikësimit, në shtetin me më shumë se 9 milionë banorë.

Në Perëndim, një numër në rritje i shteteve kanë thënë se nuk e njohin presidencën e Lukashenkos.

Gjatë pasdites së sotme, rreth 5,000 persona janë mbledhur në qendër të Minskut, ka raportuar televizioni Current Time.

Organizata bjelloruse për të drejtat e njeriut, Vyasna, që ka dokumentuar ndalimin e mijëra protestuesve prej procesit zgjedhor, ka raportuar edhe ndalimet e së mërkurës.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Venezuela do të luftojë në mënyrë më efektive ndaj pandemisë falë ndihmave nga Turqia

Ambasadori i Turqisë në Karakas, Şevki Mütevellioğlu deklaroi se Venezuela do të mund të luftojë në mënyrë më efektive kundër koronavirusit të ri (COVID-19)...

Nëna shpërndan fotografi prekëse të vajzës 5-vjeçare duke u kujdesur për vëllanë me leukemi

Një fotografi prekëse e nënës shfaq realitetin e betejës së djalit të saj kundër leukemisë – pasi motra e tij e ngushëllon atë. Beckett Burge...

Vesi i vendeve në zhvillim. OBSH: Cigarja vret çdo vit 7 mln njerëz

Duhanpirja është ves i vendeve në zhvillim, si Shqipëria. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mbi 80 për qind e konsumatorëve të cigares jetojnë...

Së fundi

Lajmet dt:29/10/2020

https://youtu.be/uQFI3pi_XL4 DRITA TV LAJME LAJMET 29 10 2020 #Drita tv #lajme #edicion# informativ #YouTube Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta në lidhje me...

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të tretë u rrit me 59% nga...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë të publikuar lidhur me sulmin e...