24.5 C
Tirana

Biden: Spitali më i madh i Gazës duhet të mbrohet, absolutisht

Më datë:

Katastrofa humanitare në spitalin më të madh të Gazës, al-Shifa, u rrit ndeshëm mes viktimave të shumta kryesisht foshnjore.

Ndërsa shqetësimet u rritën për pacientët, presidenti i SHBA Joe Biden i kërkoi Izraelit të ndërmarrë “veprime më pak pushtuese” në vend.

“Spitali duhet të mbrohet”, u tha ai gazetarëve në Zyrën Ovale.

Ushtria izraelite akuzoi grupin militant islamik Hamas, i cili qeveris Gazën, se është pozicionuar në spital, duke ngritur gjithashtu një qendër komandimi dhe kontrolli atje.

Izraeli thotë se nuk po synon qëllimisht objektin, por po ndjek militantët.

Por komentet e Bidenit janë një dëshmi e presionit në rritje ndaj kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të shkuar në luftë me Hamasin më pak se pesë javë më parë.

Shpërndarje

spot_imgspot_img

Më të fundit

Më shumë si kjo
Të ngjashme

GJKKO vendos masat e sigurisë për mjekët dhe personelin e Onkologjikut

GJKKO ka lënë në fuqi të njëjta masa sigurie,...

Reforma zgjedhore, Bardhi: Përpjekje për të hapur në maksimum listat e kandidatëve për deputetë

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi,...

SPAK çon në gjyq ish-kryebashkiakun e Lushnjës: Fatos Tushe fshehu pasurinë

SPAK ka mbyllur hetimet dhe ka çuar në gjyq...

Wisk në pronësi të Boeing pret që taksia e saj ajrore pa pilot të transportojë pasagjerë

Wisk Aero në pronësi të Boeing pret që taksia...