Biden: Spitali më i madh i Gazës duhet të mbrohet, absolutisht

Katastrofa humanitare në spitalin më të madh të Gazës, al-Shifa, u rrit ndeshëm mes viktimave të shumta kryesisht foshnjore.

Ndërsa shqetësimet u rritën për pacientët, presidenti i SHBA Joe Biden i kërkoi Izraelit të ndërmarrë “veprime më pak pushtuese” në vend.

“Spitali duhet të mbrohet”, u tha ai gazetarëve në Zyrën Ovale.

Ushtria izraelite akuzoi grupin militant islamik Hamas, i cili qeveris Gazën, se është pozicionuar në spital, duke ngritur gjithashtu një qendër komandimi dhe kontrolli atje.

Izraeli thotë se nuk po synon qëllimisht objektin, por po ndjek militantët.

Por komentet e Bidenit janë një dëshmi e presionit në rritje ndaj kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të shkuar në luftë me Hamasin më pak se pesë javë më parë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi