Biden siguron qytetarët pas falimentimit të Silicon Valley Bank

Presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi se sistemi bankar amerikan është i sigurt, pas falimentimit të Silicon Valley Bank dhe mbylljes së Signature Bank javën e kaluar.

“Amerikanët mund të kenë besim se sistemi bankar është i sigurt. Depozitat tuaja do të jenë aty kur t’ju nevojiten”, tha Biden në komentet në Shtëpinë e Bardhë përpara se të nisej për një vizitë treditore në Kaliforni dhe Nevada.

Por, ndërkohë që sistemi në tërësi mund të rezultojë i sigurt, rreziku mbetet që çështjet e likuiditetit të kufizuara tani në disa banka të mesme mund të shfaqen në banka të ngjashme, duke vënë në rrezik depozituesit dhe investitorët e tyre dhe duke zgjeruar rrethin e pasojave ekonomike.

Të hënën, Thesari i SHBA, Banka e Rezervës Federale dhe Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave thanë se po merrnin masa për të parandaluar përhapjen e falimentimit të bankave.

Zyrtarët e komunikimit Biden, duke folur dje me gazetarët, thanë se administrata po heton se çfarë shkoi keq dhe se ata që janë fajtorë do të mbajnë përgjegjësi, megjithëse nuk u ofruan detaje se çfarë mund të sjellë kjo përgjegjësi.

Biden fajësoi për falimentimin e bankës vendimin e ish-presidentit amerikan Donald Trump në vitin 2018 për të hequr disa rregulla bankare të kohës së Obamës.

“Fatkeqësisht, administrata e fundit i hodhi poshtë rregullat”, tha Biden.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi