BAG: Vaksina përforcuese në Zvicër do të nisë në tetor

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) pritet të nxjerrë rekomandimet e saj për përforcuesit e dytë të koronavirusit (ose dozat e katërta), që do të fillojnë ndoshta në tetor dhe duke përdorur, në pritje të miratimit zyrtar, vaksinat e përshtatura me variantet e reja.

Ndërsa numri i përgjithshëm i infeksioneve Covid vazhdon të bjerë – 11 për qind më pak raste u raportuan të martën në krahasim me javën e kaluar – një variant i ri i Omicron, BA.2.75, tashmë ka arritur në Zvicër nga Azia Juglindore.

Deri më tani, vetëm disa raste janë zbuluar në Zvicër, por ky variant “mund të bëhet patjetër dominant”, sipas Richard Neher, analist i viruseve në Universitetin e Bazelit.

Po ashtu, në një vit të zakonshëm ka rreth 70,000 vdekje në Zvicër. Në vitin 2020, pati 76,195 vdekje, 12,4% më shumë se një vit më parë. Rritja e vdekjeve ishte për shkak të pandemisë Covid-19, sipas Zyrës Federale të Statistikave (FSO), e cila publikoi të dhënat e vdekshmërisë këtë javë.

Dy shkaqet kryesore të vdekjeve në Zvicër në vitin 2020 ishin sëmundjet jo të transmetueshme kardiovaskulare (26.9%) dhe kanceri (22.2%). Në vendin e tretë të vdekjeve të shkaktuara ishte virusi SARS-CoV-2 (12.2%), shkruajnë mediat zvicerane,

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi