91-vjeçar tajlandez shpallet regjisori më i vjetër televiziv në botë

Një 91-vjeçar tajlandez u emërua regjisori më i vjetër televiziv në botë nga Guinness World Records pasi përfundoi projektin e tij më të fundit.

Chalong Pakdeevijit, një regjisor filmi dhe TV i njohur si “Mbreti i Aksionit” në Tajlandë, u bë regjisori më i vjetër televiziv në botë kur mini-seriali i tij me 18 episode, Skyraider, përfundoi transmetimin vitin e kaluar.

Pakdeevijit, i lindur më 18 mars 1931, filloi karrierën e tij filmike si kameraman në vitin 1950 dhe drejtoi filmin e tij të parë, Jao Insee, në 1968.

Regjisori fitoi rëndësi në vitet 1970 me serinë e tij të filmave aksion Thong. Babai i Pakdeevijit ishte një regjisor dhe producent filmi, dhe të gjithë vëllezërit e tij gjithashtu punojnë në industrinë e filmit.

Pakdeevijit aktualisht është duke punuar në mini-serialin e tij të ardhshëm televiziv, të titulluar Kan Song Pandin.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi