13 mijë paund për në Britani, arrestohet shqiptari në Bruksel. Kushëriri ishte kreu i grupit i dënuar me disa vite burg e një gjobë marramendëse

Policia arrestoi dy anëtarë të një organizate kontrabande njerëzore fundjavën e kaluar. Bëhet fjalë për një italian dhe një shqiptar.

Udhëheqësi i bandës u dënua të mërkurën e kaluar me 5 vjet burg dhe një gjobë prej 896,000 euro. Një shofer kamioni dhe disa persona të tjerë u dënuan gjithashtu. “Tani e gjithë banda është goditur”, thotë zyra e prokurorit publik të Bruges.

Burri me origjinë italiane u arrestua pak para se të mund ta merrte aeroplanin për në Itali dhe shqiptari, kushëriri i të dyshuarit kryesor që u dënua me 5 vjet, u ndalua në rajonin e Brukselit. Ata ishin anëtarët e vetëm të organizatës kriminale që ishin akoma të lirë.

Me anë të numrave të telefonave celularë britanikë nga një dosje tjetër e kontrabandës, banda hyri në “syrin” hetuesve vitin e kaluar. Ata arritën të hartëzojnë metodat e punës së shqiptarëve. Kafeneja “The Brain” në Bruksel, e cila drejtohej nga i dyshuari kryesor shqiptar, u përdor si bazë.

Kjo u pësua nga gjashtë kërkime në shtëpi dhe katër të dyshuar u arrestuan. Banda punonte sipas prokurorit publik me transport të garantuar, me ç’rast drejtuesit e kamionëve ishin në dijeni të kontrabandës njerëzore.

Emigrantët paguanin nga 13,000 paund për një vend në kabinën e shoferit. Gjatë vitit 2018, ata kanë kontrabanduar 112 persona në Britani të Madhe. Kamionët zakonisht largoheshin nga parqet e makinave në West Flanders, për shembull në Jabbeke dhe Veurne. Tani shqiptari dhe ai italian do të duhet të përgjigjen para gjykatës korrektuese.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi