Zvicra ndan 650 milionë franga ndihmë për sportin

Dhe ndërsa të gjitha sportet do të preken nga pandemia e koronavirusit, dhe kur ato të kthehen nuk do të jenë të njëjta, vendet e pasura po bëjnë gjithçka që është e mundur për të shpëtuar sportin që do të preket nga kriza me virusin.

Zvicra e ndihmoi sportin me 100 milionë franga menjëherë në fillim të pandemisë, por pasi u bë e qartë se kjo nuk ishte e mjaftueshme, qeveria votoi për një shtesë 650 milionë franga (620 milionë euro).

Prej tyre, 350 milionë shkojnë në futboll dhe hokej, të cilët janë sportet më të njohura plus në sportin e skive.

Paratë shkojnë direkt në klubet që do t’i përdorin ato për punën e tyre. Sidoqoftë, atyre nuk do të sigurohen fondet për pagat e lojtarëve, të cilat duhet të sigurohen nga vetë klubet, por për rrjedhën normale të operacioneve të zakonshme.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Rrugët e florinjta”/ Tabaku-Ramës: Veprim në kundërshtim me FMN

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama për çështjen e koncesioneve për segmentet rrugore Milot-Balldren dhe Orikum-Llogara. Ajo shprehet se...

Mbi 200 mijë persona të prekur, ja sektorët më të goditur

Vlerësimi i Nevojave pas Katastrofës (VNPK) pas tërmetit që goditi Shqipërinë më 26 Nëntor 2019 u publikua sot për të shërbyer si...

Poetja Donika Gashi i bashkohet Vetëvendosjes, Kurti: një vlerë e shtuar për ne

Pas largimeve të disa prej njerëzve kryesorë nga Vetëvendosje, të cilët më pas themeluan Partinë Socialdemokrate në krye me Shpend Ahmetin, kryevetëvendosësi Albin Kurti...

Së fundi

Hoti: Nuk do të hezitoj ta kërkoj. Thaçi: Qytetarët të zbatojnë masat rigorozisht

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus. Nga foltorja e Kuvendit, Hoti...

Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen një reagim...

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish= kryeministrin Zoran...