ZVICER

Zvicra ka nevojë për punëtorë, lajm i mirë për kosovarët

Spread the love

Për shkak të rënies së natalitetit, Credit Suisse, raporton se Zvicra do të ketë mungesë të punëtorëve.

Ekonomistët në bankë vlerësojnë se 1.1 milion njerëz në Zvicër do të dalin në pension gjatë 10 vjetëve të ardhshme, një shifër që përfshin rreth 800,000 njerëz që punojnë aktualisht, përcjell albinfo.ch.

Deri në vitin 2021 do të ketë më shumë njerëz që largohen nga tregu i punës sesa anëtarësimi në të, shkruajnë mediat zvicerane. Aktualisht, 61% e popullsisë është në moshë pune (20-64). Deri në vitin 2029, kjo shifër vlerësohet të bjerë në 58%.

Sektorët që do të kenë goditjen më të fortë përfshijnë bujqësinë, prodhimin, transportin, administratën dhe shërbimet sociale, përfshirë shëndetësinë. Në veçanti, sektori i kujdesit shëndetësor do të goditet shumë.

Related posts

Nesër në Bazel marsh solidarizues me familjen e 7 vjeçarit të mbytur

dritatv

Prindërit e huaj lirohen nga pagesa për mësimin plotësues të gjermanishtes

dritatv

Qëndrime radikale, Nicolas Blancho nuk mund të blejë një armë!

dritatv

Leave a Comment