Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të koronavirusit.

Në Zvicër, janë dhënë gjithsej 20 miliardë dollarë kredi, me interes 0.5 përqind, e garantuar nga shteti, në favor të biznesit të vogël dhe të mesëm nga dita e enjte.

Kreditë nën 500 mijë dollarë janë me interes zero. Sipas Credit Suisse, janë 2700 aplikime dhe brenda një dite, janë dhënë 500 milionë $ kredi me procedurë të përshpejtuar.

Sipas UBS, deri tani ka 3000 aplikime.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Kalojeni neverinë, këto insekte ju mbrojnë nga kanceri”

Të konsumosh milingona,buburreca apo edhe insekte të tjera mund të mbrojë çdo person nga rreziku i kancerit, kanë thënë së fundmi shkencëtarët. Megjithëse nuk...

Rinis beteja për Teatrin në komision, Noka: Po vidhen 200 mln euro, ç’mund të flasim tjetër?!

Partia demokratike ka rinisur betejën sot për mbrojtjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe ngritjen e kullave mbi trullain e tij. Deputeti Flamur Noka...

Talebanët sulme ndaj forcave afgane, së paku 22 të vrarë

Së paku 22 pjesëtarë të forcave të sigurisë janë vrarë gjatë sulmeve të cilët i kryen militantët në post-blloqet kontrolluese në veri të Afganistanit. Shefi...

Së fundi

Autoritetet Kineze kanë kryer testin e koronavirusit mbi gjysmës së popullatës së qytetit

Autoritet kineze në Wuhan, ku për herë të parë u shfaq koronavirusi i ri (COVID-19), kanë kryer testin për më shumë se gjysmën e...

Mali i Zi hap kufijtë nga 1 qershori

Në përputhje me vlerësimin e duhur, Mali i Zi do të hapë kufijtë e tij me vendet që plotësojnë kriteret e Institutit të Shëndetit...

Studimi i fundit: Imuniteti ndaj koronavirusëve mund të zgjasë vetëm gjashtë muaj

Imuniteti ndaj riinfektimit nga coronaviruset njerëzore mund të zgjasë vetëm gjashtë muaj, sipas një studimi të Universitetit të Amsterdamit. Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, me këtë,...