SHQIPERIA

“Zgjedhjet u anuluan”, bashkitë e djathta letër KQZ-së: Mbyllni KZAZ-të

Spread the love

Pas botimit në fletoren zyrtare të dekretit të presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit, autoritetet vendore që drejtohen nga të djathtët kanë nisur punën për zbatimin e këtij vendimi.

Kreu i bashkisë së Kukësit, Bashkim Sheshu si dhe kreu i bashkisë Mat Nezir Rizvani, pas botimit në fletoren zyrtare të dekretit të presidentit Ilir Meta për alunimin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit, i ka dërguar një letër KQZ-së, duke i kërkuar lirimin e menjëhershëm të ambienteve të KZAZ.
Gjithashtu në shkresë kërkohet nga KQZ heqjen e listës së zgjedhësve të afishuar në institucionet arsimore.
Ndërkohë një ditë më parë në Kuvend u miratua me 100 vota pro rezoluta kundër dekretit të Presidentit Meta, ku u bëhej thirrje të gjitha organeve publike që ngarkohen nga ligji me detyra në kuadër të mbarëvajtjes dhe organizimit të zgjedhjeve vendore të Qershorit 2019 të konsiderojnë si inekzistent aktin e Presidentit për shtyrjen e zgjedhjeve, dhe të vijojnë përmbushjen e detyrave të tyre sipas përcaktimeve në legjislacionin përkatës për të garantuar të drejtën kushtetuese të shtetasve shqiptarë për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre në pushtetin vendor./Top Channel/

Related posts

Pasojat e përmbytjeve, nismë ligjore për sigurimin e banesave

dritatv

Banorët e Pazarit të ri me linjë të re ujësjellësi

dritatv

Soreca vjen në Tiranë, Meta: Të rrisim përpjekjet për bashkëpunim pozitë-opozitë

dritatv

Leave a Comment