KURIOZITETE

Zbulimi: Sfinks i ri në Egjipt

Spread the love

 

Raportohet se një tjetër sfinks është gjendur në Egjipt, si në shumë raste, krejt rastësisht, nga disa punëtorë në kantierin e një rruge të re.

Sipas raporteve lokale, sfinksi u gjet në rrugën Al-Kabbash që lidh dy tempuj, Karnak dhe Luxor, të cilat u ndërtuan 1400 pes. Është konfirmuar se statuja ka një trup të luanit me kokë njeriu, por fotot e zbulimit të ri ende nuk janë publikuar.

Sfinks i Madh në Giza u zbulua pranë piramidave të mëdha në brigjet perëndimore të lumit Nil dhe është skulptura më e vjetër dhe më e madhe e njohur monumentale në botë. Ajo është 73 metra e gjatë dhe 20 metra e lartë. /tesheshi.com/

Related posts

BË mirë çdoherë, sepse ajo një ditë do të kthehet tek ti…!

dritatv

“Burrnesha” indiane: çdo ditë nga 14 orë në ujë, për shkak të një sëmundjeje

dritatv

Arsyetimi i çuditshëm i britanikes 105-vjeçare për jetëgjatësinë e saj: ç’duhet të themi për Nexhmije Hoxhën?

dritatv

Leave a Comment