WhatsApp njofton arritjen e 2 miliardë përdoruesve në të gjithë botën

Aplikacioni i mesazheve në pronësi të “Facebook”, “WhatsApp”, njoftoi se ka mbi dy miliardë përdorues në të gjithë botën. Ndërsa kompania nuk konfirmoi numra specifikë të përdoruesve për Indinë, kishte arritur në 400 milionë përdorues në korrik të vitit të kaluar, dhe India është tregu më i madh për WhatsApp.

Arritja e dy miliardë përdoruesve ndihmon WhatsApp të ruajë epërsinë e saj në tregun e mesazheve të menjëhershme.
Konkurrenti WeChat, i cili është në pronësi të Tencent kinez dhe kryesisht operon atje, arriti një miliardë përdorues pak kohë më parë, por mbetet prapa WhatsApp.

Telegram, i cili është një tjetër aplikacion mesazhesh që ofron mesazhe të koduara sikurse WhatsApp, posedon 300 milionë përdorues, sipas Komisionit të Sigurimeve dhe Shkëmbimit të SHBA (SEC).

Sipas Statista.com, numri i përgjithshëm i përdoruesve për platformat e mesazheve me bazë telefonike pritet të rritet në 3 miliardë deri në vitin 2022.
Platforma parashikoi 2.7 miliardë përdorues për vitin 2020 dhe 2.87 miliardë për 2021, që do të thotë se WhatsApp aktualisht zotëron pjesën kryesore të përdoruesve në të gjithë botën.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Szijjarto kritikon politikën që ndjek Këshilli për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë, Peter Szijjarto tha se mosdëshirimi i Këshillit të Bashkimit Europian për tu zgjeruar me Ballkanin Perëndimor deri...

Facebook me risi: Do njoftojë përdoruesit kur dikush ngarkon një foto të tyre

Facebook tha ditën e Martë se do të përdorë teknologjinë e njohjes së fytyrës për tu treguar njerëzve në rrjetin social se kur përdorues...

Tragjedia e zjarreve në Greqi, Haradinaj: FSK-ja e gatshme të ndihmojë

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka thënë se populli dhe institucionet e Kosovës solidarizohen me popullin grek dhe...

Së fundi

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një konfigurim të kamerës me 5 sensorë...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik, (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që shfrytëzojnë transportin publik për detyra dhe...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes dy aleatëve...