Vuçiq takon Putinin, pastaj Trumpin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohet të shtunën në Uashington me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe me të dërguarin e tij për Ballkanin, Richard Grenell, shkruan gazeta amerikane New York Times.

Sipas saj, këta zyrtarë do të bisedojnë për një nismë që udhëheq SHBA-ja për marrëveshje midis Kosovës dhe Serbisë.

Përndryshe, të shtunën, më 27 janar, në Shtëpinë e Bardhë është paralajmëruar edhe takimi midis udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë, nën organizimin e Grenellit.

Takimi është thirrur pasi Grenell ka thënë se ka marrë garanci se të dyja palët janë pajtuar për të pezulluar përkohësisht fushatën për tërheqjen e njohjeve për Kosovën dhe për përpjekjet e Kosovës për t’u anëtarësuar në organizata ndërkombëtare.

Vetë Grenell, më 15 qershor, ka shkruar në Twitter se nëse ndonjëra palë është e pakënaqur me bisedimet e 27 qershorit, ajo “do të kthehet në status quo, pasi të kthehet nga Uashingtoni”.

Në tekstin kushtuar zgjedhjeve në Serbi, New York Times shkruan të martën se presidenti i Serbisë, viteve të fundit, “ka luftuar me sukses për mbështetjen e fuqive konkurruese në botë – duke mbajtur marrëdhënie të fuqishme me Rusinë dhe duke i forcuar lidhjet me Kinën, derisa Serbinë e ka pozicionuar si anëtare të mundshme të BE-së dhe bashkëbiseduese të SHBA-së”.

Të hënën, Vuçiq bisedoi në Beograd edhe me përfaqësuesin e posaçëm të BE-së për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak.

Pas bisedimeve, Lajçak tha se pret që negociatat Kosovë-Serbi të rinisin në korrik, në Bruksel.

Në lidhje me informacionet jozyrtare që ka marrë edhe Radio Evropa e Lirë, se më 25 qershor, në Bruksel, do të rinisë dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, Vuçiq ka thënë se nuk ka marrëveshje të tillë, por nuk e ka përjashtuar mundësinë që pala serbe të udhëtojë në Bruksel.

New York Times shkruan se para udhëtimit për në Uashington, Vuçiq do të udhëtojë për në Moskë, ku do të takojë presidentin rus, Vladimir Putin, i cili “beson se çdo marrëveshje për Kosovën duhet të ketë mbështetjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në të cilin Rusia ka të drejtën e vetos”.

Bekim Çollaku, shef i kabinetit dhe këshilltari kryesor i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se tema kryesore të takimit në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor do të jenë zgjidhja e problemeve ekonomike, heqja e barrierave tregtare, lëvizja e lirë e njerëzve dhe e mallrave, si dhe investimet në infrastrukturën rajonale.

Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian, është ndërprerë në fund të vitit 2018, pasi Kosova u ka vënë taksë 100 për qind mallrave të importuara nga Serbia, për shkak të fushatës së saj kundër pavarësisë së Kosovës.

Taksën që e ka vënë Qeveria e Ramush Haradinajt e ka zëvendësuar më 1 prill me masa reciproke tregtare ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë kundër masave ndaj Serbisë, duke thënë se ato e pengojnë dialogun midis palëve.

Me largimin e Kurtit dhe ardhjen e kryeministrit të ri të Kosovës, Avdullah Hoti, Serbisë i janë hequr të gjitha pengesat tregtare.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Merkel liderja më e besuar në Europë

  “Liderja e Europës” Angela Merkel është një prej udhëheqëseve më të besueshme. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e cila u detyrua nga forcat e brendshme politike...

Çavusoglu: Izraeli nuk do të mund ta realizojë asnjëherë ëndrrën e tij

Ministri i Punëve të Jashtme, Mevlyt Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) bëri të ditur se shpresa e vetme që...

Manastirliu: Garantojmë siguri për qytetarët, nuk ka reduktim të ndërhyrjeve kirurgjikale

“Vetëm në 9 muajt e parë të këtij viti janë kryer më shumë se 47 mijë ndërhyrje...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...