Vuçiq: Jam i gatshëm të takohem Thaçin, por kjo nuk varet nga unë

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë se është gati të takohet presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, nëse liderët në Prishtinë vendosin të jenë pjesë e delegacionit për bisedimet e ardhshme, ka thënë  për gazetën.

Në versionin e azhurnuar të intervistës për portalin e Brukselit, “Politiko”, Vuçiq theksoi se dialogu me Kosovën duhet të vazhdojë, përkundër propozim-aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi.

Vuçiq dha intervistën të premten, gjatë qëndrimit në Bruksel, ku pati takime me krerët e BE-së, dhe nuk deshi të komentojë propozim-aktakuzën e Gjykatës Speciale kundër Thaçit dhe Veselit.

Por, thekson portali, Vuçiq tha qartë se dëshiron të fillojë një dialog me ndërmjetësimin e BE-së, i cili është ngecur për më shumë se një vit.

Politico kujton se BE ka sinjalizuar që synon të rindezë dialogun në korrik.

“Ne nuk duam të ndezim edhe më shumë konflikte politike ose fizike midis serbëve dhe shqiptarëve, dhe kjo është mënyra më e mirë për të mbrojtur sigurinë dhe sigurinë e serbëve në Kosovë”, tha Vuçiq, transmeton KP.

Ai tha se Beogradi duhet të vazhdojë procesin e dialogut me këdo që pala kosovare zgjedh si përfaqësuesin e saj.

“Dialogu duhet të vazhdojë. Përndryshe, çfarë mund të ndodhë? Cili do të ishte perspektiva e të gjithë rajonit?”, tha Vuçiq.

I pyetur nëse do të takohej me Thaçin nëse do të ishte i përfshirë në dialog, Vuçiq tha se kjo nuk varet prej tij, por nga liderët e Kosovës.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i vdekjeve nga...

SHBA: Një në tre të rinj mund të sëmuret rëndë nga infeksioni

Ndërsa ka rifilluar jeta e natës, janë hapur baret e restorantet dhe teksa plazhet kanë filluar të popullohen, një studim i kryer nga Universiteti...

Video-Gafa e deputetit të Lulit/ Skënderbeu ngriti flamurin në Vlorë

Dita e flamurit është shoqëruar me gafa të shumta, duke filluar nga kryetari i saj Lulzim Basha e duke vazhduar më tej me kreun...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...