Vuçiç: S’kemi çfarë të bisedojmë me Kosovën pa heqjen e taksës!

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, edhe një herë e ka ripërsëritur se shteti i tij nuk do të bisedojë me Kosovën pa heqjen e taksës.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, gjatë ditës së sotme ka thënë se nuk është optimist që Kosova do ta heq taksën.

Siç shkruan “B92”, transmeton lajmi.net, Vuçiç po ashtu ka thënë se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pavarësisht kërkesës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian, ai ka këmbëngulur në mospezullimin e taksës.

Sipas Vuçiçit, edhe pse SHBA-të dhe BE-ja i ka bërë thirrje Kosovës për heqjen e taksës për shkak se kjo ndikon në dialogun Kosovë-Serbi, Qeveria e Kosovës vazhdon ta mbajë në fuqi këtë taksë.

“Unë nuk jam optimist për zhvillimin e mëtejshëm të situatës”, u shpreh Vuçiç.

Sipas tij, nuk është fajtore Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, për këtë situatë, por Vuçiç shtoi se nuk kanë çfarë të bisedojnë me Kosovën përderisa nuk ka tregti të lirë.

“Nuk është faji i Mogerinit, ajo nuk ka bërë asgjë, por është në nervozizmin e tyre. Unë jam ai që mendon se nuk ka kuptim të flasim për disa gjëra më të rëndësishme nëse nuk kemi rrjedhën e lirë të mallrave, shërbimeve dhe njerëzve. Për çka po flasim?”, u shpreh Vuçiç.

Vuçiç po ashtu ka thënë se vendosja e taksës nga Kosova, është problemi më i madh për të, por që sipas tij, kjo është edhe një sfidë mjaftë e vështirë dhe një makth i papërgjegjësisë së politikanëve kosovarë.

Ai ka thënë se Serbia nuk do të ndërmarrë asnjë masë tjetër ndaj Kosovës, pasi që sipas tij, Serbia është e përkushtuar që të ruaj paqen dhe stabilitetin në rajon.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Mbyllen të gjitha bizneset në Malishevë, përjashtuar marketet ushqimore, barnatoret dhe furrat

Nga sot, pa afat të caktuar, në mbështetje të ligjit për vetëqeverisjen lokale, statutit të komunës dhe në bazë të planit të reagimit kombëtar,...

Tiranë, pranga 6 trafikantëve, sekuestrohen 37.5 kg kanabis

Një tjetër operacion në fushën e veprimtarisë kriminale është finalizuar nga policia e Tiranës, pas një hetimi disa mujor. Operacioni i zhvilluar nga Seksioni për...

Telegram fiton 3 milionë përdorues të rinj brenda 24 orëve!

Sistemi i mesazheve "Telegram" , i cili ka në fokus privacinë ka shtuar të paktën 3 milionë përdorues të rinj. Themeluesi dhe CEO i...

Së fundi

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit të Vetëvendosjes...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw   Titulli: Njihe Zotin Autor: Dr. Mustafa Mahmud Përkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat Ibrahimi Redaktor profesional: Prof. Nuredin Ahmeti Redaktor gjuhësor: Liljana Jajaga Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi:...

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...