Vuçiç komenton për herë të parë akt-akuzat ndaj Thaçit e Veselit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka reagon për herë të parë lidhur me aktakuzën e paraqitur nga Zyra e Prokurorit të Specializuar me seli në Hagë ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli dhe disa zyrtarëve të tjerë.

Vuçiç ka thënë se gjëja me e rëndësishme për Serbinë është të tregojë përmbajtje ndaj kësaj situate, duke shtuar se “ne e dimë që kanë ndodhur krime të tmerrshme”.

“Gjëja më e rëndësishme për ne është të jemi të përmbajtur. Ne e dimë që kanë ndodhur krime të tmerrshme. Në çdo gjë tjetër, duhet të tregojmë përmbajtje, pasi kështu mbrojmë popullin serb në Kosovë nga çdo dhunë, incident dhe sulm”, ka deklaruar Vuçiç para mediave në Bruksel, ku po qëndron për vizitë zyrtare gjatë së cilës ka zhvilluar takime me zyrtarë të lartë evropianë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Majko në Kanada, gati draft marrëveshja për pensionet

    Ministri i Diasporës, Pandeli Majko është takuar me ministrin Kanadez për emigracionin, Ahmed Hussen. Ata diskutuan lidhur me marrëveshjen për pensionet, një çështje me shumë...

Parashikimi i Hawking: Në të ardhmen, supernjerëz gjenetikisht të modifikuar

Në të ardhmen, qeniet njerëzore do të dominohen nga një racë supernjerëzish gjenetikisht të modifikuar, që përmirësohen vet, pa pritur kursin e natyrës. Ky është...

Turqia e para në ofrimin e ndihmës për refugjatët Rohingya

Institucionet turke mbeten kryesuese në ofrimin e ndihmës për refugjatët Rohingya, të cilët u larguan nga Mianmari në drejtim të qytetit Cox's Bazaar në...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...