Vrasja e 7 – vjeçarit që tronditi Kosovën e Zvicrën, ishte e planifikuar

Shtetasja zvicerane, Angela N. Është vrasësja e Mërgimit 7-vjeçar në Bazel.

Ajo pretendonte se vrasjen e kishte bërë nën ndikim. Mirëpo dokumentet e gjykatës akti i vrasjes së 7 vjeçarit kosovar ishte e planifikuar.

Ky aktë i tmerrshëm tronditi vendin. Të enjten, 21 mars, Angela N. 75 vjeçare kishte vrarë me thikë, vogëlushin nga Kosova, Mërgimin 7-vjeçar. Ai ishte duke shkuar nga shkolla në shtëpi. Pas këtij veprimi, Angela N. iu kishe drejtuar autoriteteve, duke pretenduar se ajo kishte vepruar nën ndikim.

Sido qoftë, vendimi i gjykatës në Bazel, thotë se, Angel N. kishte vepruar qëllimisht, shkruan Blick.

Hetuesit kanë gjetur në telefonin e Angela N. një mesazh që dyshohet të jetë shkruar një ditë para aktit, ku tregonte paraprakisht për vrasjen e Mërgimit, por dyshohet se kishte edhe mesazhe të tjera të cilët ajo i ka fshirë.

Sipas raportit të gjykatës, Angela N. nuk ishte aspak e penduar për vrasjen e 7-vjeçarit nga Kosova, ajo në seancë i kishte thënë gjykatësit se është e prekur me “empathy”. Derisa kishte vazhduar ta konsiderojë vrasjen e fëmijës si një gjë të ligjshme pasi që ajo kishte njoftuar autoritet për problemet e saj personale.

Megjithatë, disa javë pas vrasjes që kishte kryer Angela N. ajo kishte pohuar një veprim afektiv. Atë ditë Mërgimi kishte qenë përball saj, derisa ajo e kishte me thikë në qafë dy herë. Pas këtij akti, mësuesi i Mërgimit kishte nxituar që ta ndihmonte atë. Por Mërgimi nxënës i shkollës fillore “Gotthelf” vetëm 200 metra larg vendit të ngjarjes nuk iu kishte mbijetuar plagëve të marra.

Ndërkohë, Angela N. ishte larguar nga skena e krimit dhe ishte ulur në një stol. Aty ajo kishte shkuar një mesazh për disa persona dhe institucione. Sipas medieve zvicerane ajo kishte lajmëruar autoritet për vrasjen e Mërgimit.

Angela N. pas këtij veprimi makabër, kishte vrapuar me thikën që kishte kryer vrasjen dhe kishte hyrë në prokurori të Bazelit me ç’rast autoritetet ishin munduar ta arrestonin atë.

Angela N. për dekada të tëra ishte njohur si një problematike. Së bashku me burrin e saj, ajo kishte paraqitur kërkesa të panumërta në Administratën e Qarkut në Bazel në fillim të viteve 1980, duke pretenduar se ajo dhe burri i saj ishin viktima të një “afere korruptive gjyqësore”.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Bilanci i përmbytjeve; mbi 3000 banesa dhe rreth 8000 ha nën ujë

Mbi 3300 banesa nën ujë, 40 biznese, 10,200 hektarë tokë të përmbytyra dhe afro 5,800 hektarë të tjerë me prani uji, kryesisht në Fier...

“Shkaku kryesor i kancerit, duhanpirja e ndotja”, Bala: Ka shtim të rasteve me SPOK

Kush pi duhan duhet ta dijë mirë se rrezikon seriozisht të preket nga sëmundje të rënda dhe...

Kini kujdes! Këto veprime ju plakin para kohe!

Plakja është një proces natyral të cilin njeriu nuk e eviton dot. Megjithatë, njeriu dhe zgjedhjet e tij mund të ndikojnë në mënyrën e plakjes. Ushqyerja...

Së fundi

OKB bën thirrje për 5.5 miliardë dollarë ndihmë për sirianët në vendet fqinje

Institucionet e Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe partnerët e saj, kanë bërë thirrje për fondin e ri të vitit 2019 prej 5.5 miliardë dollarë...

Qytetet më të mira të botës për të rinjtë: Berlini nr. 1, Montreali i dyti, New Yorku i 8-ti

    Një studim i ri i ka zbuluar qytetet më të mira për mijëvjeçarët dhe del se Berlini është më i preferuari i të rinjve. Studimi...

Pas vdekjes, Fiorentina “zhgënjen” familjen e Astorit. Ja çfarë ka ndodhur!

Të dielën, bota e futbollit u zgjua me lajmin se kapiteni 31-vjeçar i Fiorentinës, Davide Astori, ishte gjetur i vdekur në dhomën e tij...