Vlerat e jashtëzakonshme të farave të specit për shëndetin

Farat dhe speci janë të pandashëm në përmbajtjen e vitaminës C

Farat e specit jemi mësuar t’i hedhim në kosh përpara çdo gatimi të perimes.

Megjithatë, këto fara bardhoshe kanë të njëjtat vlera si speci vetë.

Speci dhe farat e tij janë të dobishme kundër sëmundjeve kardiovaskulare dhe mbajtjen e kolesterolit në nivele të ulëta.

Specat janë të pasur me fibër, proteinë, vitamina dhe minerale si magnezi, fosfori, kaliumi, hekuri dhe kalçiumi.

Më poshtë gjeni të renditura nga AgroWeb.org vlerat e jashtëzakonshme të farave të specit.

Burim i Vitaminës C
Farat dhe speci janë të pandashëm në përmbajtjen e vitaminës C.

Kjo e fundit ndihmon në përthithjen e hekurit në organizëm dhe është një antioksidant i fuqishëm.

Shëndeti i Zemrës
Sipas të dhënave të AgroWeb.org, specat dhe farat e tyre janë një burim i pasur ushqyesish dhe flavonoidësh.

Ata parandalojnë mpiksjen e gjakut dhe ulin gjasat e shfaqjes së atakut në zemër apo ishemisë.

Kjo është arsyeja përse speci duhet ngrënë me të gjitha farat.

Shëndeti i Syve
Vlerat e farave të specit janë të mira edhe shëndetin e syve.

Farat janë të pasura me vitaminë A që përmirëson shikimin veçanërisht natën.

Vlera Të Shumëfishta
Të gjitha llojet e specave, pavarësisht ngjyrës, ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të diabetit, kolesterolit dhe dhimbjeve.

Farat përmbajnë kapsaicinë, e cila sipas të dhënave të AgroWeb.org është një substancë e jashtëzakonshme mirëbërëse.

Shëndeti i Lëkurës
Farat duhen konsumuar shpesh, sepse përmbjanë shumë vitaminë E, e cila i jep shkëlqim rinor lëkurës dhe i bën flokët më të fortë.

Djegia e Kalorive
Nëse jeni duke përgatitur një sallatë me mish pule, përdorni speca bashkë me farë për një shije më të plotë.

Sallata të tilla me këto përbërës janë të shijshme dhe nuk përmbajnë shumë kalori.

Të Pasur Me Fibër
Speci dhe farat e tij janë shumë të pasur me fibër dhe e mbrojnë organizmin nga toksinat dhe bakteret./AgroWeb

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

BE, kërkesa për makina në gjashtë mujorin e parë rritet me 2,9 për qind

Shoqata Europiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA) ka bërë të ditur se kërkesa e Bashkimit Europian (BE) për makina në gjysmën e parë të...

BIK: Përfundoi me sukses organizimi i haxhit

Bashkësia Islame e Kosovës njoftoi se sot në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari” në Prishtinë, ka arritur edhe grupi fundit i haxhive, që këtë vit...

“Duhet të nisë puna pa humbur kohë”, Basha: Ja ç’më thanë banorët e prekur nga tërmeti në Durrës (Foto)

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, thekson se duhet sa më shpejt puna për rikonstruksionin e objekteve...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...